Gastroenterite bağlı akut böbrek yetmezliği gelişen hastalarda moleküler gastrointestinal tanı paneli ile etken dağılımının incelenmesi
Evaluation of pathogen distribution using a molecular gastrointestinal diagnostic panel in patients with gastroenteritis-associated acute kidney injury
- Tez No: 972962
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MÜGE TOYGAR DENİZ, PROF. DR. BİRSEN MUTLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji, Infectious Diseases and Clinical Microbiology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Akut gastroenterit, erişkinlerde morbidite ve mortaliteye yol açabilen yaygın bir klinik tablodur. Son yıllarda geliştirilen moleküler multipleks polimeraz zincir reaksiyonu (PZR) panelleri, etkenlerin hızlı ve güvenilir şekilde saptanmasına olanak sağlamaktadır. Akut böbrek yetmezliği (ABY) ise gastroenterit seyrinde görülebilecek önemli bir komplikasyondur. Bu çalışmanın amacı, moleküler gastrointestinal panellerle etken saptanan erişkin gastroenterit olgularında ABY gelişiminde rol oynayan klinik ve laboratuvar risk faktörlerini incelemektir.
Özet (Çeviri)
Acute gastroenteritis is a common clinical condition that can lead to morbidity and mortality in adults. Recently developed multiplex polymerase chain reaction (PCR) panels allow for the rapid and reliable identification of causative pathogens. Acute kidney injury (AKI) is an important complication that may occur during the course of gastroenteritis. The aim of this study was to investigate the clinical and laboratory risk factors associated with the development of AKI in adult gastroenteritis cases in which pathogens were identified using molecular gastrointestinal panels.