Bilim Sanat Merkezlerinde (BİLSEM) görev yapan sınıf öğretmenlerinin biçimlendirici değerlendirmeye ilişkin görüşlerinin incelenmesi
Examination of classroom teachers' views on formative assessment in Science and Art Centers (BILSEM)
  1. Tez No: 973576
  2. Yazar: FATMA NUR DALMA OKŞAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YEŞİM ÖZER ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitimde Ölçme ve Değerlendirme Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, Bilim ve Sanat Merkezleri'nde (BİLSEM) görev yapan sınıf öğretmenlerinin biçimlendirici değerlendirmeye yönelik bilgi düzeylerini, algılarını ve sınıf içi uygulamalarını incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırmada nitel araştırma yöntemlerinden fenomenolojik desen tercih edilmiştir. Ankara ilinin merkez ilçelerindeki BİLSEM'lerde görev yapan 13 sınıf öğretmeniyle yarı yapılandırılmış görüşmeler yapılmıştır. Veriler betimsel analiz yöntemiyle çözümlenmiş, katılımcı görüşleri tema, kategori ve kodlar şeklinde yapılandırılmıştır. Araştırma bulguları, öğretmenlerin biçimlendirici değerlendirme kavramına ilişkin bilgi düzeylerinin değişken olduğunu, kavrama aşina olmayan öğretmenlerin sayısının daha fazla olduğunu ortaya koymuştur. Öğretmenlerin yaygın olarak tercih ettiği geri bildirim türü sözlü geri bildirim iken, dijital geri bildirim uygulamalarının sınırlı sayıda öğretmen tarafından kullanıldığı görülmektedir. Geri bildirim sürecinde karşılaşılan en önemli sorunlardan biri öğrencilerin ego kaynaklı tutumlarıdır. Bulgular, öğretmenlerin sınıflarında öz değerlendirme ve akran değerlendirmeyi kullandıklarını göstermektedir. Öz değerlendirme sürecinde en önemli sorun, öğrencilerin objektif davranamamasıdır. Akran değerlendirmesi ise öğretmenler tarafından kullanılmakla birlikte, bazı durumlarda süreç yeterince kontrollü yürütülmediğinde öğrenci zorbalığına dönüşebilen olumsuz davranışlara neden olabilmektedir. Bulgular, öğretmenlerin biçimlendirici değerlendirme uygulamalarında yaşadıkları en önemli sorunun ders Araştırmanın sonuçları, BİLSEM gibi özel eğitim kurumlarında biçimlendirici değerlendirmenin etkinliğinin artırılması için öğretmen eğitimlerinin yaygınlaştırılması, değerlendirme kültürünün desteklenmesi ve uygulamalara uygun yapısal ortamların oluşturulması gerektiğini göstermektedir. Çalışma, Türkiye'de biçimlendirici değerlendirme alanına katkı sağlamayı ve özel yetenekli öğrencilerin eğitimi bağlamında politika yapıcılar ile öğretmenlere yol göstermeyi hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the knowledge levels, perceptions, and classroom practices of primary school teachers working at Science and Art Centers (BİLSEM) regarding formative assessment. A phenomenological design, one of the qualitative research methods, was adopted. Semi-structured interviews were conducted with 13 primary school teachers working at BİLSEMs located in the central districts of Ankara. The data were analysed using descriptive analysis, and participants' views were structured in terms of themes, categories, and codes.The findings revealed that teachers' knowledge levels about the concept of formative assessment varied, with a greater number of teachers being unfamiliar with the concept. While oral feedback was the most commonly preferred type of feedback among teachers, it was observed that digital feedback practices were used by only a limited number of teachers. One of the most significant problems encountered in the feedback process was students' ego-driven attitudes. The findings also indicated that teachers made use of self-assessment and peer assessment in their classrooms. The major problem in self-assessment was students' inability to behave objectively. Although peer assessment was implemented by teachers, in cases where the process was not sufficiently controlled, it sometimes led to negative behaviors such as bullying among students. The findings showed that one of the most important challenges teachers faced in formative assessment practices was related to lesson implementation. The results of the study suggest that in order to enhance the effectiveness of formative assessment in special education institutions such as BİLSEM, it is necessary to expand teacher training, support an assessment culture, and establish structural environments suitable for implementation. This study aims to contribute to the field of formative assessment in Turkey and provide guidance for policymakers and teachers in the context of gifted education.