Structuring of cellulose nanocrystal deposit layers during crossflow membrane filtration
Çapraz akışlı membran filtrasyonunda selüloz nanokristal birikiminin yapısı
  1. Tez No: 973602
  2. Yazar: BENGİSU BARIŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. PINAR ZEYNEP ÇULFAZ EMECEN, DOÇ. DR. EMRE BÜKÜŞOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, TEMPO (2,2,6,6-Tetrametilpiperidin-1-oksil) ile oksitlenmiş selüloz nanokristallerinden (TEMPO-CNC'ler) çökelti tabakalarının oluşumunu ve yapılarının TEMPO-CNC konsantrasyonu, tuz konsantrasyonu ve biriktirme süresinden nasıl etkilendiğini araştırmaktadır. Sülfürik asit hidrolizi ile sentezlenen CNC'lerin TEMPO-oksidasyonu ile elde edilen TEMPO-CNC'ler, çapraz akışlı filtrasyon kullanılarak gözenekli destek membranları üzerine çökeltilmiştir. Oluşan kek tabakalarının stabilizasyonu için 0.2 M AlCl3 kullanılmış, ardından ultra saf su ile durulanmıştır. Kekteki akı davranışını, direnci, optik davranışı ve katı içeriğini araştırmak için polarize optik mikroskobu (POM), taramalı elektron mikroskobu (SEM) ve termogravimetrik analiz (TGA) gibi karakterizasyon teknikleri kullanılmıştır. Yapıdan AlCl3 geçirilmesi, kek direncini önemli ölçüde etkilemeden katı içeriğini yükseltmiştir, bu da kek tabakasından daha yüksek bir dirence sahip, yüksek konsantrasyonlu bir konsantrasyon polarizasyon tabakasının varlığına işaret etmiştir. Polarize optik mikroskobu, daha uzun biriktirme süreleri ile nematikten kolesterik yapıya bir geçiş olduğunu ortaya çıkarmıştır ve bu da kek tabakasında zamana bağlı yeniden yapılanmanın varlığını göstermiştir. 100 mM NaCl derişimi olan TEMPO-CNC süspansiyonunun filtrasyonu ile kek yüzeyinde agregasyon meydana gelmiştir. 5 mM NaCl ve farklı TEMPO-CNC konsantrasyonları ile hazırlanan kekler hem nematik hem de kolesterik düzen sergilemiştir. %0.30'luk TEMPO-CNC süspansiyonları ve çeşitli NaCl konsantrasyonları ile hazırlanan örneklerin yapılarında hem nematik hem de kolesterik düzen görülmüştür. Jel tabakası konsantrasyonları, sınırlayıcı akı verilerinden ağırlıkça yaklaşık %1 olarak tahmin edilirken KozenyCarman denklemi ve TGA kullanılarak daha yüksek katı içeriği hesaplanmıştır. Bu çalışma, çökelme süreleri, TEMPO-CNC ve tuz konsantrasyonu ile TEMPO-CNC kek tabakalarının yapısal özellikleri arasındaki ilişkinin daha iyi anlaşılmasını sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
This study investigates the formation of deposit layers from TEMPO (2,2,6,6- Tetramethylpiperidin-1-yl)oxyl)-oxidized cellulose nanocrystals (TEMPO-CNCs) and how their structures are affected by TEMPO-CNC concentration, salt concentration and deposition duration. TEMPO-CNCs obtained by TEMPO-oxidation of CNCs synthesized via sulfuric acid hydrolysis were deposited onto porous support membranes using crossflow filtration. 0.2 M AlCl3 was used for the stabilization of the formed cake layers, followed by rinsing with ultrapure water. Characterization techniques including polarized optical microscopy (POM), scanning electron microscopy (SEM), and thermogravimetric analysis (TGA) were employed to investigate flux behavior, resistance, optical behavior, and solid content in the cake. AlCl3 permeation raised solid content without significantly affecting cake resistance, which is attributed to a highly concentrated concentration polarization layer with comparable resistance to the cake layer. Polarized optical microscopy revealed a transition from nematic to cholesteric structure with longer deposition times, indicating structural reorganization in the cake layer. Filtration of TEMPO-CNC suspension with 100 mM NaCl concentration resulted in aggregation on the cake surface. At 5 mM NaCl, cakes prepared with different TEMPO-CNC concentrations exhibited both nematic and cholesteric ordering. The samples prepared with the suspensions of 0.30% TEMPO-CNC and various NaCl concentrations showed both nematic and cholesteric symmetries in their structures. Gel layer concentrations were estimated around 1 wt.% from limiting flux data, while higher solid contents were calculated using the Kozeny-Carman equation and TGA. This study enabled a better understanding of the relationship between deposition durations, TEMPO-CNC concentration, salt concentration and the structural properties of TEMPO-CNC deposit layers.