Malezya'daki güvenlik ve sağlıkgörevlileri arasında işyeri ile ilgilistres ve VKİ üzerindeki psikososyalfaktör etkileri
Psychosocial factor effects on workplace related stress and BMI among safety and health offi̇cers i̇n Malaysia
- Tez No: 973691
- Danışmanlar: PROF. DR. SALİH MOLLAHALİLOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
Özet
Sağlığın belirlenmesinde önemli bir faktör iştir. Ücret ve yan haklar şeklinde tazminat sunar, çalışanlar, aileleri ve topluluklar için kaynakları ve fırsatları şekillendirir ve dayanıklılığı, sağlığı ve yaşam memnuniyetini artırabilir. Alternatif olarak, fiziksel maruziyetler, iş beklentileri veya psikososyal deneyimler gibi çalışma koşulları, işle ilgili hastalık ve yaralanmaların yanı sıra yüksek kronik hastalık ve zihinsel ıstırap riskinin temel nedeni veya katkıda bulunan bir faktör olabilir. Emeğin sağlığın önemli bir sosyal belirleyicisi olarak işlev görmesini sağlayan bu kesişen mekanizmaları anlamak, giderek büyüyen bir çalışmanın odak noktasıdır. Üretimin, çalışma koşullarında büyük eşitsizliklerin olduğu ve psikososyal riskler gibi hem yerleşik hem de yeni mesleki risklere maruz kalınan gelişmekte olan ülkelere taşınmasına yönelik uluslararası eğilim, çalışma dünyasındaki en önemli değişikliklerden biridir. Küreselleşmenin etkisi ve işin değişen doğası, gelişmekte olan ülkelerde psikososyal risk faktörlerinin ve işle ilgili stresin ele alınmasını daha da önemli hale getiriyor. Küresel ölçekte en stresli iş türleri, çalışanın bilgi ve yetenekleriyle eşleşmeyen aşırı taleplere ve baskılara değer veren, herhangi bir seçim veya kontrol yapma fırsatının çok az olduğu ve başkalarından çok az destek alınan işlerdir. işle ilgili stresin tanımı.
Özet (Çeviri)
A key factor in determining health is work. It offers compensation in the form of pay and benefits, molds resources and opportunities for employees, their families, and communities, and may improve resilience, wellness, and life satisfaction. Alternately, working conditions, such as physical exposures, job expectations, or psychosocial experiences, may be the root cause of or a contributing factor in work-related sickness and injury as well as an elevated risk of chronic disease and mental anguish. Understanding these intersecting mechanisms via which labor functions as a significant social determinant of health is the focus of a growing corpus of study. The international trend toward moving manufacturing to developing nations, where there are large disparities in working conditions and exposure to both established and new occupational risks, such as psychosocial risks, is one of the most significant changes in the world of work. The influence of globalization and the changing nature of work make it even more crucial to address psychosocial risk factors and work-related stress in emerging nations. The most stressful types of work are those that value excessive demands and pressures that are not matched to the worker's knowledge and abilities, where there is little opportunity to exercise any choice or control, and where there is little support from others, according to the global definition of work-related stress.