Deneyime açıklığın mükemmeliyetçiliğe etkisinde üstbilişler ve olumsuz duygulanımın seri aracılık rolü: Metakognitif kuram temelli bir inceleme
The serial mediating role of negative affect and metacognitions in the relationship between opennes to experience and perfectionism: A metacognitive theory-based study
  1. Tez No: 974356
  2. Yazar: EZGİ EMİNE BARİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ERCAN ALTINÖZ, DR. ŞENGÜL TOSUN ALTINÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Rumeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, deneyime açıklığın mükemmeliyetçilik üzerindeki etkisini ve bu ilişkide işlevsel olmayan üstbilişsel inançlar ile olumsuz duygulanımın ardışık aracı rolünü incelemektir. Araştırma ilişkisel tarama modeline dayalı olarak yürütülmüştür. Katılımcı grubu, klinik (n = 104) ve klinik olmayan (n = 423) olmak üzere iki ayrı örneklemden oluşmaktadır. Veriler; Beş Faktör Kişilik Envanteri – Kısa Form, Pozitif ve Negatif Duygu Ölçeği, Üstbiliş Ölçeği-30, Büyük Üçlü Mükemmeliyetçilik Ölçeği – Kısa Form, HSA-9 ve YAB-7 ile toplanmıştır. Verilerin analizinde Hayes'in (2018) geliştirdiği PROCESS makrosunun Model 6 yapısı kullanılarak seri aracılık testi uygulanmıştır. Klinik olmayan örneklemde, deneyime açıklığın mükemmeliyetçilik üzerindeki etkisinde olumsuz duygulanım ve üstbilişsel inançların anlamlı ve ardışık bir aracılık rolü bulunduğu görülmüştür. Ancak klinik örneklemde bu aracılık ilişkisi desteklenmemiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effect of openness to experience on perfectionism and the sequential mediating role of dysfunctional metacognitive beliefs and negative affect in this relationship. The research was conducted using a relational survey model. The participant group consisted of two distinct samples: clinical (n = 104) and nonclinical (n = 423). Data were collected using the Short Form of the Big Five Personality Inventory, the Positive and Negative Affect Schedule (PANAS), the Metacognitions Questionnaire-30 (MCQ-30), the Short Form of the Big Three Perfectionism Scale, the Patient Health Questionnaire-9 (PHQ-9), and the Generalized Anxiety Disorder-7 (GAD-7) scale. Data were analyzed using the PROCESS macro Model 6 developed by Hayes (2018), implementing a serial mediation analysis. In the non-clinical sample, dysfunctional metacognitive beliefs and negative affect were found to have a significant and sequential mediating role in the effect of openness to experience on perfectionism. However, this mediation relationship was not supported in the clinical sample.