Ortaokul öğretmenlerinin merkezi sınavlara yönelik görüşleri ve merkezi sınavların öğretmenler üzerindeki öğretimsel ve duyuşsal etkileri
Middle school teachers' views on central exams and the educational and affective effects of central exams on teachers
  1. Tez No: 974391
  2. Yazar: BÜNYAMİN DERVİŞOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET DURNALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı, ortaokullarda görev yapan Matematik, Fen Bilimleri, Türkçe, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi, Sosyal Bilgiler ve İngilizce branşı öğretmenlerinin merkezi sınavlara ilişkin görüşleri ile bu sınavların öğretimsel ve duyuşsal etkilerini ayrıntılı biçimde incelemektir. Araştırmanın evrenini, 2023–2024 eğitim öğretim yılında Zonguldak ili ve ilçelerindeki resmi ortaokullarda görev yapan ve tabakalı örnekleme yöntemiyle seçilen 310 öğretmen oluşturmaktadır. Araştırma verileri,“Merkezi Sınav Görüşü”ve“Merkezi Sınavların Öğretimsel ve Duyuşsal Etkisi”ölçekleri ile“Kişisel Bilgi Formu”aracılığıyla çevrim içi olarak toplanmıştır. Elde edilen ölçek puanları, öğretmenlerin demografik özellikleri dikkate alınarak çıkarımsal istatistiksel yöntemlerle analiz edilmiştir. Bu kapsamda frekans, yüzde, ortalama ve standart sapma değerlerinin yanı sıra bağımsız örneklemler t-testi ve tek yönlü ANOVA testleri uygulanmıştır. Bulgulara göre, öğretmenlerin eğitim düzeyi, mesleki kıdem, yaş ve branş değişkenleri“öğretimsel çıktı”alt boyutu hariç anlamlı farklılık göstermemiştir. Öğretimsel çıktı boyutunda ise sosyal bilgiler, din kültürü ve yabancı dil öğretmenleri, matematik, fen bilimleri ve Türkçe öğretmenlerine kıyasla daha olumsuz görüşler bildirmişlerdir. Genel olarak, güncel merkezi sınav sisteminin dersler arası farklı katsayı uygulamalarının branşlar arasında ayrışmaya yol açtığı ve öğretmenlerin sınavlara yönelik olumsuz algı geliştirmelerine neden olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the perceptions of middle school teachers in Mathematics, Science, Turkish, Religious Culture and Ethics, Social Studies, and English regarding centralized examinations, as well as the instructional and affective impacts of these exams on teachers. The study population consists of 310 teachers working in official middle schools in Zonguldak province and its districts during the 2023–2024 academic year, selected through a stratified sampling method. Data were collected online using the“Centralized Exam Perceptions”scale, the“Instructional and Affective Impacts of Centralized Exams”scale, and a“Personal Information Form.”The obtained scale scores were analyzed using inferential statistical methods, taking into account teachers' demographic characteristics. In this context, frequency, percentage, mean, and standard deviation values were calculated, and independent samples t-tests and one-way ANOVA tests were applied. The results indicate that teachers' educational level, professional experience, age, and subject area did not show significant differences except for the“instructional output”sub-dimension. In this sub-dimension, Social Studies, Religious Culture and Ethics, and English teachers reported more negative perceptions compared to teachers of Mathematics, Science, and Turkish. Overall, the current centralized examination system's application of different weighting across subjects appears to cause differentiation among branches and leads teachers to develop generally negative perceptions toward these exams.