Farklı ticari probiyotik formülasyonlarının kök kanallarında yapay olarak oluşturulmuş çok türlü biyofilm içerisindeki patojenlere karşı antimikrobiyal etkinliğinin gerçek zamanlı PCR ile in vitro değerlendirilmesi
In vitro evaluation of the antimicrobial efficacy of different commercial probiotic formulations against pathogens within artificially formed multispecies biofilms in root canals using real-time PCR
- Tez No: 974467
- Danışmanlar: PROF. DR. YAKUP ÜSTÜN, DOÇ. DR. BERTAN KESİM
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu in vitro çalışmanın amacı; kök kanal tedavisi başarısızlığında önemli rol oynayan dirençli mikroorganizmalar Enterococcus faecalis ve Candida albicans ile oluşturulan çok türlü biyofilme karşı Probien, Enterogermina ve Reflor isimli üç farklı ticari probiyotik formülasyonun antimikrobiyal etkinliğini değerlendirmektir. Yöntemler: Bu in vitro çalışmada periodontal nedenlerle çekilmiş, tek köklü ve tek kanallı 78 premolar diş kullanıldı. Örnekler 14 mm kök boyuna standardize edilerek ProTaper F4 (Dentsply Maillefer, İsviçre) ile prepare edildi ve sterilize edildi. Çalışmada E. faecalis ATCC 29212 ve C. albicans ATCC 10231 suşları kullanıldı. Bu suşların kültürleri uygun besiyerlerinde çoğaltıldı, hücre yoğunlukları 1×10⁶ CFU/mL'ye ayarlandı ve eşit hacimlerde karıştırılarak kök kanallarına inoküle edildi. Örnekler 37 °C'de, %95 nem koşullarında 4 hafta inkübe edilerek olgun biyofilm oluşturuldu. Ardından tedavi öncesi ilk mikrobiyolojik örnekler (S1) steril kağıt konlarla alındı. Daha sonra dişler rastgele altı gruba ayrıldı (n=13): Grup 1 Probien (RC Farma, Türkiye), Grup 2 Enterogermina (Sanofi S.p.A., İtalya), Grup 3 Reflor (Biocodex, Fransa), Grup 4 kalsiyum hidroksit (UltraCal XS, Ultradent, ABD), Grup 5 pozitif kontrol (biyofilm inoküle edilmiş fakat intrakanal medikament uygulanmamış), Grup 6 negatif kontrol (steril koşullarda bırakılmış, biyofilm inokülasyonu yapılmamış). Probiyotik süspansiyonları Poloxamer 407 (Sigma v Aldrich, ABD) taşıyıcı jel ile karıştırılarak uygulandı, Grup 4'te ise UltraCal XS çalışma boyuna kadar yerleştirildi. Tüm örnekler geçici dolgu materyali (Ultratemp, Ultradent, ABD) ile kapatılarak 37 °C'de 1 hafta inkübe edildi. İnkübasyon sonrası tedavi örnekleri (S2) aynı yöntemle toplandı. Elde edilen S1 ve S2 örneklerinden mikrobiyal DNA, PureLink Genomic DNA Mini Kit (Invitrogen, ABD) ile izole edildi. Tür-spesifik primerlerle SYBR Green tabanlı qPCR gerçekleştirildi. Tüm reaksiyonlar Rotor-Gene Q 5Plex HRM cihazında duplikat olarak yürütüldü. Standart eğrilerle (R² ≥ 0.92) reaksiyon verimliliği doğrulandı. Mikrobiyal yük, CFE ve ΔCt değerleri üzerinden analiz edildi. İstatistiksel değerlendirmede CFE için robust ANOVA ve Holm-düzeltmeli t-testleri, ΔCt ve yüzdesel azalma için ise Kruskal Wallis ve Dunn post-hoc testleri kullanıldı (p<0.05). Bulgular: C. albicans üzerinde kalsiyum hidroksit, probiyotik gruplar ve pozitif kontrole göre anlamlı derecede daha yüksek eliminasyon sağlamıştır (p < 0.001). E. faecalis için ise kalsiyum hidroksit ve probiyotikler dahil hiçbir ajan anlamlı etki göstermemiştir (p = 0.17). ΔCt ve CFE temelli analizler, C. albicans için en belirgin azalmanın kalsiyum hidroksit grubunda ortaya çıktığını göstermiştir. Sonuçlar: Mevcut ticari probiyotik formülasyonlar, E. faecalis ve C. albicans'tan oluşan çok türlü biyofilm üzerinde tek başına intrakanal medikament olarak yeterli etkinlik göstermemiştir. Buna karşılık, kalsiyum hidroksit C. albicans eliminasyonunda anlamlı düzeyde etkinlik sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
Purpose: The purpose of this in vitro study was to evaluate the antimicrobial efficacy of three commercial probiotic formulations (Probien, Enterogermina, and Reflor) against multispecies biofilms composed of the persistent microorganisms Enterococcus faecalis and Candida albicans, which are considered critical contributors to root canal treatment failure. Methods: In this in vitro study, seventy-eight single-rooted, single-canaled premolar teeth extracted for periodontal reasons were used. The samples were standardized to a root length of 14 mm, prepared with ProTaper F4 instruments (Dentsply Maillefer, Switzerland), and sterilized. E. faecalis ATCC 29212 and C. albicans ATCC 10231 strains were employed. These strains were cultured in appropriate growth media, adjusted to a cell density of 1×10⁶ CFU/mL, mixed in equal volumes, and inoculated into the root canals. The specimens were incubated at 37 °C under 95% humidity for 4 weeks to establish mature multispecies biofilms. Thereafter, the first microbiological samples (S1) were obtained using sterile paper points. The teeth were randomly assigned to six groups (n = 13): Group 1, Probien (RC Farma, Turkey); Group 2, vii Enterogermina (Sanofi S.p.A., Italy); Group 3, Reflor (Biocodex, France); Group 4, calcium hydroxide (UltraCal XS, Ultradent, USA); Group 5, positive control (biofilm inoculated but no intracanal medicament applied); and Group 6, negative control (maintained under sterile conditions without biofilm inoculation). Probiotic suspensions were prepared with a Poloxamer 407 carrier gel (Sigma-Aldrich, USA) and introduced into the canals, whereas Group 4 received UltraCal XS up to the working length. All specimens were sealed coronally with a temporary filling material (Ultratemp, Ultradent, USA) and incubated at 37 °C for 1 week. Post-treatment samples (S2) were collected using the same procedure. Microbial DNA from the S1 and S2 samples was isolated with the PureLink Genomic DNA Mini Kit (Invitrogen, USA). Quantitative PCR (qPCR) was performed using species-specific primers and SYBR Green chemistry. All reactions were conducted in duplicate with a Rotor-Gene Q 5Plex HRM system, and amplification efficiency was verified by standard curves (R² ≥ 0.92). Microbial load was analyzed based on CFE and ΔCt values. For statistical evaluation, robust ANOVA with Holm-corrected t-tests was applied to CFE data, while Kruskal–Wallis and Dunn's post-hoc tests were used for ΔCt values and percentage reductions (p < 0.05). Results: Calcium hydroxide achieved significantly greater elimination of C. albicans compared with the probiotic groups and the positive control (p < 0.001). For E. faecalis, none of the tested agents, including calcium hydroxide and the probiotics, demonstrated a statistically significant effect (p = 0.17). Analyses based on ΔCt and CFE values revealed that the most pronounced reduction in C. albicans occurred in the calcium hydroxide group.