Narvas projesinin uyuşturucuyla mücadele üzerine etkilerinin analizi: 2018-2025 dönemi İstanbul'da karşılaştırmalı analiz
Analysis of the the impacts of the Narvas project on combating drug abuse: A comparative study in İstanbul, 2018–2025
  1. Tez No: 974767
  2. Yazar: MEVLÜT KARAAYTU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SABRİ ÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Yönetim Bilişim Sistemleri, Public Administration, Management Information Systems
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanayi Politikaları ve Teknoloji Yönetimi Ana Bilim Dalı (disiplinlerarası)
  12. Bilim Dalı: Sanayi Politikaları ve Teknoloji Yönetimi Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışmasının temel amacı, uyuşturucuyla mücadelede veriye dayalı yaklaşımların etkinliğini incelemektir. Araştırmanın odak noktası, Türkiye'de kolluk birimlerince ulusal ölçekte kullanılan NARVAS Projesi'nin özellikle İstanbul ili özelindeki yansımaları ve bu yansımaların operasyonel süreçlere katkılarıdır. Çalışmanın kapsamını 2018–2025 yılları arasında İstanbul'da kaydedilen ihbarlar, olaylar ve şüpheli sayıları oluşturmaktadır. Bu veriler, TCK 188 (Uyuşturucu veya uyarıcı madde imal ve ticareti) ile TCK 191 (Kullanmak için uyuşturucu veya uyarıcı madde satın almak, kabul etmek veya bulundurmak) kapsamında yapılan işlemler temelinde ele alınmıştır. NARVAS Projesi'nin uygulanmasından önceki ve sonraki dönemler karşılaştırmalı olarak değerlendirilmiş, böylece sistemin operasyonel etkinlik üzerindeki etkileri ortaya konmuştur. Yöntem olarak karşılaştırmalı ve kesintili zaman serisi gibi istatistiksel analizler kullanılmış, veriler dönemsel eğilimler ve değişim oranları üzerinden incelenmiştir. Çalışmada ayrıca büyük veri perspektifi vurgulanmaktadır. Günümüzde suçla mücadele yalnızca bireysel vakaların takibinden ibaret değildir. Farklı kaynaklardan elde edilen geniş hacimli verilerin anlamlandırılması, güvenlik birimlerine daha etkin stratejiler geliştirme imkânı sunmaktadır. NARVAS Projesi de bu bağlamda, verileri bütüncül biçimde işleyerek karar alma süreçlerini hızlandırmakta ve operasyonel etkinliği artırmaktadır. Elde edilen bulgular, projenin İstanbul'da uyuşturucuyla mücadelede olumlu sonuçlar ortaya koyduğunu göstermektedir. NARVAS, yalnızca mevcut durumun değerlendirilmesini kolaylaştırmakla kalmamakta, aynı zamanda öngörüsel polislik yaklaşımlarına zemin hazırlayarak mücadelede yeni imkânlar sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this thesis is to examine the effectiveness of data-driven approaches in combating drug-related crimes. The focus of the study is the NARVAS Project, which is implemented by law enforcement agencies in Türkiye, with particular emphasis on its application in Istanbul and its contributions to operational processes. The scope of the research covers reports, incidents, and the number of suspects recorded in Istanbul between 2018 and 2025. These data are evaluated within the framework of Article 188 of the Turkish Penal Code (production and trafficking of narcotic or psychotropic substances) and Article 191 of the Turkish Penal Code (purchase, acceptance, or possession of narcotic or psychotropic substances for personal use). Comparative analyses were conducted between the periods before and after the implementation of NARVAS to assess its impact on operational efficiency. The methodology is based on comparative and interrupted time series (ITS) analyses, examining data in terms of temporal trends and rates of change, with particular emphasis placed on the perspective of big data. In contemporary security management, combating crime goes beyond monitoring individual cases and increasingly depends on the ability to process and interpret large-scale data from multiple sources. In this context, the NARVAS Project integrates diverse data into a coherent system, accelerates decision-making processes, and enhances operational efficiency. The findings demonstrate that the project has produced positive results in combating drug-related crimes in Istanbul. Moreover, NARVAS not only facilitates the analysis of the current situation but also provides a foundation for predictive policing approaches, offering new opportunities for more effective strategies in the fight against narcotics.