Decarbonizing industrial labor transport for green deal targets
Yeşil mutabakat hedefleri için endüstriyel işgücü taşımacılığının karbonsuzlaştırılması
  1. Tez No: 996995
  2. Yazar: MUHAMMET ENES İSLAMOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞAFAK TERCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
Özet
İklim değişikliğiyle mücadelede, ulaşım sektöründeki karbon emisyonlarının azaltılması amacıyla elektrikli araçlara dönüşüm bir çözüm olarak öne çıkmaktadır. Bu çalışma, Türkiye'de ilk kez, endüstride kullanılan dizel yakıtlı işçi servislerinin karbon emisyonlarını inceleyerek elektrikli araçlara dönüşümün potansiyel etkilerini değerlendirmektedir. Gaziantep Organize Sanayi Bölgesi'ndeki işgücü yoğun sektörlerden olan halı sektöründeki işçi taşımacılığında kullanılan dizel servis araçlarının karbon emisyonları ile elektrikli servis araçlarının potansiyel karbon emisyonları karşılaştırılmıştır. Nicel araştırma yöntemlerinden anketler, ilgili taraflarla yapılan görüşmeler ve saha çalışmaları yoluyla toplanılan gerçek güzergah ve mesafe verileri kullanılmış; uluslararası emisyon hesaplama yöntemleriyle değerlendirilmiştir. Çalışmanın bulguları, mevcut durumda kullanılan dizel yakıtlı servis araçları ile kişi başı karbon ayak izinin 0,29 ton/yıl ve tüm işçiler için 465,67 ton/yıl olduğunu göstermiştir. Dizel araçlar yerine dağıtım şebekesinden beslenen elektrikli araçların kullanılması halinde, kişi başı karbon ayak izi 0,24 ton/yıl ve tüm işçiler için 383,77 ton/yıl CO₂ olmaktadır. Ancak, elektrikli araçlar yenilenebilir enerjiyle şarj edilirse, personel başına 0,31ton/yıl ve tüm işçiler için 502,7 ton/yıl CO₂ önlenebilmektedir. Bu sonuçlar, elektrikli servis araçlarının karbon emisyonlarını azaltmada önemli bir fırsat sunduğunu, ancak bu avantajın şarj için kullanılan elektrik enerjisinin kaynağına bağlı olarak değiştiğini göstermektedir. Özellikle elektrik üretiminin fosil yakıtlarla yapıldığı durumlarda, elektrikli araçların çevresel katkısı sınırlı kalabilmektedir. Gelecekte, farklı endüstriyel sektörlerle ilgili çalışmaların da yapılması önerilmektedir. Bu araştırma, sanayi bölgelerinde yeşil mutabakat ve karbonsuzlaştırma eylemleri, sürdürülebilir ulaşım politikaları, elektrikli araçlara dönüşüm ve sürdürülebilirlik alanında çalışanlar için yol gösterici niteliktedir. Gelecekte, elektrikli servis araçlarının yaygınlaştırılması için yenilenebilir enerji altyapısının güçlendirilmesi, kamu-özel sektör iş birliğinin artırılması ve uygun teşvik mekanizmalarının geliştirilmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
The transition to electric vehicles stands out as a solution for reducing carbon emissions in the transportation sector for trclimate change mitigation. This study is, the first in Turkey, to examine the carbon emissions of diesel-powered labor transportation vehicles used in industry and assess the potential impact of transitioning to electric vehicles. The carbon emissions of diesel-powered labor transportation vehicles used in the carpet industry a labor-intensive sector in the Gaziantep Organized Industrial Zone were compared with the potential carbon emissions of electric vehicles. Quantitative research methods, including surveys, interviews with relevant parties, and field studies, were used to collect actual route and distance data, which was then evaluated using international emission calculation methods. The study's findings show that the current use of diesel-powered vehicles results in a carbon footprint of 0.29 tons/year per staff and 465.67 tons/year for all workers. If electric transportation vehicles powered by the distribution network are used instead of diesel vehicles, the carbon footprint per staff is 0.24 tons/year and 383.77 tons/year CO₂ for all employees. However, if electric labor transportation vehicles are charged using renewable energy, the carbon footprint per employee would be 0.31 tons/year and 502.7 tons/year CO₂ for all employees. These results show that electric labor transportation vehicles offer a significant opportunity to reduce carbon emissions, but that this advantage varies depending on the source of the electricity used for charging. In particular, when electricity is generated using fossil fuels, the environmental contribution of electric labor transportation vehicles may be limited. It is recommended that future studies also be conducted on different industrial sectors. This research serves as a guide for green agreements and decarbonization actions in industrial areas, sustainable transportation policies, the transition to electric transportation vehicles, and sustainability for those working in the field. In the future, it will be necessary to strengthen the renewable energy infrastructure, increase public-private sector cooperation, and develop appropriate incentive mechanisms to promote the widespread use of electric service vehicles.