Barok dönem viyolonsel repertuarından trombona transkripsiyon yapılan eserlerin karşılaştırmalı incelenmesi
A comparative analysis of trombone transcriptions from the baroque cello repertoire
  1. Tez No: 974851
  2. Yazar: SERDAR ER
  3. Danışmanlar: DOÇ. BAHADIR ÇOKAMAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
Özet
Günümüz çalgı eğitimi süreçlerinde özellikle yaylı çalgılar için Barok döneme ait çeşitli formlarda birçok eser bulunmaktadır. Ancak aynı dönemde trombon repertuvarına ait orijinal eser, çalgının tarihsel evrimi de göz önünde bulundurulduğunda oldukça sınırlıdır. Bu sınırlılık günümüz trombon eğitiminde Barok dönem eser icrasını da kısıtlamış aynı zamanda bu döneme ait stilistik özelliklerin öğrenci veya icracı tarafından tam olarak anlaşılamamasına sebep olabileceği değerlendirilmiştir. Bu nedenle fa ve do anahtarı kullanımı, bariton/tenor ses genişliği, sonoritelerinin birbirine yakınlığı, ayrıca teknik özelliklerin benzerliği sebepleriyle ve özellikle trombon eğitiminde yararlanılmak üzere Barok dönem viyolonsel eserlerinin trombona transkripsiyonlarının yapıldığı ve bunun günümüzde artık gelenekselleşmiş bir durum olduğu gözlemlenmiştir. Bu çalışmada da Barok dönem viyolonsel repertuarından trombona transkripsiyon yapılan eserlerin karşılaştırmalı bir incelemesi yapılmıştır. Kaynak taraması ve betimsel tarama yönteminin birlikte kullanıldığı çalışmaya yönelik olarak trombona transkripsiyonu yapılmış viyolonsel eserleri her iki çalgının edisyonlu notaları üzerinden karşılaştırmalı incelenmiş ve de transkripsiyon yapılırken ortaya çıkan bulgular yorumlanarak paylaşılmıştır. Çalışmada Barok dönem viyolonsel eserlerinden trombon çalgısına transkripsiyon yapılan eserlerin incelenerek müzikal ve teknik unsurların tespitinin yapılması, bu tespitler sonucunda transkripsiyon yapılırken nelere dikkat edilmesi gerektiği ile ilgili temel unsurlar belirlenmiştir. Belirlenen bu temel unsurların yapılacak transkripsiyon işlemlerinde kullanılarak trombon eğitiminde yer verilmek üzere yeni eserlerin ve eğitim materyallerinin üretilmesinin sağlanması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In contemporary instrumental education, particularly within the field of string pedagogy, a wide variety of Baroque-period works in diverse forms is readily available. However, original works from the same period belonging to the trombone repertoire are quite limited, considering the historical evolution of the instrument. This scarcity has constrained the inclusion of Baroque works in modern trombone training and, consequently, may hinder students and performers from fully comprehending the stylistic characteristics of the period. For these reasons, and owing to the shared use of bass and tenor clefs, the comparable baritone/tenor range, the similarity of timbral sonorities, and related technical affinities, Baroque violoncello works have increasingly been transcribed for trombone. Such transcriptions, undertaken with the specific aim of supporting trombone pedagogy, have now become an established practice. The present study offers a comparative examination of Baroque violoncello repertoire that has been transcribed for trombone. Employing a combination of literature review and descriptive analysis, the research compares the edited scores of the original cello works and their trombone transcriptions, identifying and interpreting the findings that emerge during the transcription process. Through the analysis of these cello-to-trombone transcriptions, the study identifies key musical and technical elements that must be considered when adapting Baroque repertoire for trombone. The determination of these essential factors is intended to inform future transcription practices and to foster the development of new works and instructional materials designed for inclusion in trombone education.