Farklı öğrenen, görme engelli bireylerin müzik eğitimi sürecinde yaşanan sorunlar ve bu sorunlara ilişkin çözüm önerileri
In the music education process of visually impaired individuals who learn differently problems encountered and solution suggestions for these problems
  1. Tez No: 974852
  2. Yazar: BATUHAN KİL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMEL FUNDA TÜRKMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
Özet
Farklı öğrenen bireylerin eğitimine yönelik çalışmalar gün geçtikçe çoğalmaktadır ve nedenini farklı öğrenen bireylerin sayısındaki artışa bağlamak mümkündür. Otizm oranlarındaki artış da bu görüşü desteklemektedir. Öte yandan farklı öğrenenlere yönelik eğitim veren kurumlarla ilgili durum bu alanda daha çok yapılacakların bulunduğunu göstermektedir. Her bireyin farklı olmasının ötesinde farklı öğrenen bireylerin eğitimine yönelik kurumların etkilerinin arttırılması da önem taşımaktadır. Bu etkilerin müzik gibi farklı disiplinlerin işe koşulmasıyla arttırılması önerisi yapılan araştırmaların bir sonucudur ve birçok araştırma özellikle otizm gibi beyinle ilgili bozukluklarda müziğin etkilerine vurgu yapmaktadır. Ayrıca görme engelli bireylerin de bu anlamda müzikten yararlanmak konusunda daha önde olduğu söylenebilir. Öte yandan ülkemizde müzik eğitimi süresince Braille alfabesinin öğretiminde eğitimcilerin, kurum ve kuruluşların yetersizliği ve farklı öğrenen bireylere karşı oluşan önyargıların varlığı bu araştırmanın bulguları arasında yer almaktadır. Çeşitli önyargı ve yetersizlikler, görme engelli ve farklı öğrenen bireylerin müzik eğitimi sürecini zorlaştırmaktadır. Araştırma, belirtilen özellikleri taşıyan öğrencilere yönelik eğitim sürecini kolaylaştırıcı öneriler getirmesi açısından da büyük önem taşımaktadır. Bu çalışma, tarama modeline dayalı olarak yürütülmüş ve ilgili literatür taramasından sonra otizmli veya görme engelli bireylerle çalışan 8 eğitimci ile yapılandırılmış görüşme yoluyla veriler toplanmıştır. Ayrıca araştırmacının kendisi de otizmli ve görme engelli olduğu için kendi ailesi ile de yapılandırılmış görüşme yapılmıştır. Elde edilen veriler nitel tekniklere göre işlenmiş yorumlanmış ve önerilerde bulunulmuştur. Araştırma sonucunda, müzik eğitimine başlama sürecine yönelik, politika ve mevzuat eksikliği, eğitimcilerin braille alfabesi bilmemesi, kurumsal kabul sorunları, nota okuma güçlüğü gibi başlıklarda toplandığı görülmüştür. Bütün bunların giderilebilmesindeki en önemli sorun ise eğitimci yetersizliği olarak gösterilebilir.
Özet (Çeviri)
Research into the education of individuals with different learning styles is increasing day by day, and it is possible to attribute this to the rise in the number of such individuals. The increase in autism rates also supports this view. On the other hand, the situation regarding institutions providing education for individuals with different learning styles indicates that there is still much to be done in this area. Beyond the fact that every individual is different, it is also important to increase the impact of institutions dedicated to the education of individuals with different learning styles. The suggestion that this impact can be increased by incorporating different disciplines such as music is the result of research, and many studies emphasise the effects of music, particularly in brain disorders such as autism. It can also be said that visually impaired individuals are ahead in terms of benefiting from music in this sense. On the other hand, the findings of this research indicate that during music education in our country, there is a lack of teaching Braille among educators and institutions, as well as the existence of prejudices against individuals with different learning needs. Various prejudices and inadequacies make the music education process difficult for visually impaired and differently-abled individuals. The research is also of great importance in terms of providing recommendations that facilitate the educational process for students with the specified characteristics. This study was conducted based on a survey model, and data was collected through structured interviews with eight educators working with individuals with autism or visual impairments, following a review of the relevant literature. Furthermore, as the researcher himself has autism and a visual impairment, structured interviews were also conducted with his own family. The data obtained were processed and interpreted according to qualitative techniques, and recommendations were made. The research revealed that issues related to the process of starting music education were grouped under headings such as lack of policy and legislation, educators' lack of knowledge of Braille, institutional acceptance problems, and difficulty in reading musical notation. The most significant problem in addressing all these issues is the lack of qualified educators.