Multipl skleroz nörofilament hafif zincir (NfL) immünitesinin hastalık progresyonu üzerine etkisi
Effect of neurofilament light chain (NfL) immunity on disease progression in multiple sclerosis
  1. Tez No: 974958
  2. Yazar: ELİF DİLSİZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT KÜRTÜNCÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Nöroloji, Tıbbi Biyoloji, Neurology, Medical Biology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sinir Bilimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sinirbilim Bilim Dalı
Özet
Multipl skleroz merkezi sinir sisteminin kronik ve bağışıklık aracılı bir hastalığıdır. Genetik ve çevresel etmenlerden etkilendiği bilinmektedir. Temelde miyelin kılıfa ve dolayısıyla da aksonlara karşı gelişen inflamasyonla kendini gösterir. Akson hasarı sonucu önce beyin omurilik sıvısına daha sonra ise kana nörofilament denilen hücre içi iskelet proteinleri salınır. Nörofilamentlerin bir alt grubu olan nörofilament hafif zincir (NfL), MS progresyonunu tahmin etmede kullanılmaya çalışılan temel belirteçlerden biridir. NfL hem serumda hem de BOS'da ölçülebilmektedir. Yaşla birlikte akson kaybı sonucu sağlıklı kişilerde de NfL düzeyinde artış görülse de MS gibi nörodejeneratif hastalıklarda çok daha yüksek düzeylere ulaşmaktadır. Çalışmada NfL seviyelerindeki artışın tetikleyebileceği olası anti-NfL antikorları ve bu antikorların hem sitokin düzeyleri hem de klinik gidişatla ilişkisi incelenmektedir. Çalışmaya 47 RRMS, 9 PPMS ve 20 sağlıklı kontrol dahil edilmiştir, bir kısmında serum ve BOS NfL düzeyi ölçülmüştür. Bu kişilerde“homemade”ELISA yöntemi ile olası antikorlara bakıldıktan sonra pro-inflamatuar ve anti-inflamatuar sitokinlerin ilişkisine bakılmıştır. Sitokinler; IL-10, IL-27, IL-35, CXCL13, TGF-β'dan oluşmaktadır. Sitokinler ticari kitle ölçülmüştür. Çalışmanın sonuçlarında serum ve BOS anti-NfL antikorları ile sitokin düzeyleri arasında anlamlı bir fark bulunmamıştır. EDSS 3 olma süresinde ya da ikinci atağı geçirme süresinde BOS anti-NfL antikorları ile ilişkili bulunmamıştır. Literatürden farklı olarak PPMS grubunda serum CXCL13 anlamlı şekilde düşük çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
Multiple sclerosis (MS) is a chronic, immune-mediated disease of the central nervous system. It is influenced by both genetic and environmental factors and is characterized by inflammation directed primarily against the myelin sheath and, consequently, axons. Axonal injury leads to the release of intracellular cytoskeletal proteins called neurofilaments—first into the cerebrospinal fluid (CSF) and subsequently into the blood. Neurofilament light chain (NfL), a subunit of neurofilaments, is one of the key biomarkers increasingly used to estimate MS prognosis. NfL can be measured in both serum and CSF. Although NfL levels rise with age in healthy individuals due to axonal loss, they reach much higher levels in neurodegenerative conditions such as MS. This study investigates the potential development of anti-NfL antibodies triggered by increased NfL levels and examines their relationships with both cytokine levels and clinical course. The study included 47 RRMS (relapsing remitting MS), 9 PPMS (primer progressive MS), and 20 healthy controls; in a subset, NfL levels were measured in serum and CSF. After screening for potential anti-NfL antibodies using an in-house ELISA, we assessed associations with pro- and anti-inflammatory cytokines. The cytokine panel comprised IL-10, IL-27, IL-35, CXCL13, and TGF-β, all measured with commercial ELISA kits. In the results, there were no significant differences or associations between serum/CSF anti-NfL antibodies and cytokine levels. CSF anti-NfL antibodies were not associated with time to reach EDSS 3 or time to a second relapse. Contrary to the previous literature, serum CXCL13 levels were significantly lower in the PPMS group.