Karbon bazalt elyaf hibrit sandviç kompozitlerin düşük hızlı darbe dayanımının incelenmesi
Investigation of low-velocity impact resistance of carbon basalt fiber hybrid sandwich composites
- Tez No: 975052
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP GÜL APALAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, vakum infüzyon yöntemiyle üretilen karbon ve bazalt fiber takviyeli hibrit kompozit malzemelerin düşük hızlı darbe etkisi altındaki mekanik davranışları ve darbe dayanımları detaylı olarak incelenmiştir. Gelişen mühendislik uygulamalarında hafiflik ve yüksek mukavemet talepleri, hibrit kompozitlere olan ilgiyi artırmaktadır. Bu bağlamda, farklı fiber türlerinin birleşiminin sunduğu sinerjik etki, malzemenin performansını önemli ölçüde iyileştirebilmektedir. Çalışma kapsamında, 25 J, 50 J, 75 J ve 100 J olmak üzere dört farklı darbe enerjisi seviyesinde düşük hız darbe deneyleri gerçekleştirilmiştir. Deneyler sonucunda, temas kuvvetlerinin zamanla değişimi, enerji absorpsiyonu, malzeme yüzeyindeki deformasyon oluşumları ve darbe sonrası meydana gelen hasar mekanizmaları kapsamlı bir şekilde analiz edilmiştir. Elde edilen bulgular, vakum infüzyon tekniğiyle üretilen hibrit takviyeli kompozitlerin darbe enerjisi absorpsiyon kapasitesi ve hasara karşı direnci hakkında önemli bilgiler sunmaktadır. Bu araştırmanın amacı karbon ve bazalt fiber takviyeli hibrit kompozitlerin gelecekteki yapısal uygulamalardaki potansiyelini ortaya koyarak malzeme bilimine ve kompozit üretim tekniklerinin optimizasyonuna katkıda bulunmayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the mechanical behavior and impact strength of carbon and basalt fiber-reinforced hybrid composite materials manufactured by the vacuum infusion method were investigated in detail under low-velocity impact. In advancing engineering applications, the demands for lightweight and high strength has ingreased interest in hybrid composites. In this context, the synergistic effect arising from combining different fiber types can significantly improve the material's performance. Within the scope of the study, low-velocity impact tests were carried out at four different impact energy levels: 25 J, 50 J, 75 J, and 100 J. As a result of the experiments, the variation of contact forces with time, energy absorption, surface deformationand post-impact damage mechanism were comprehensively analyzed. The findings provide significant information about the impact energy absorption capacity and damage resistance of hybrid reinforced composites produced by the vacuum infusion technique. The aim of this research is to reveal the potential of carbon and basalt fiber-reinforced hybrid composites in future structural applications and to contribute to materials science and the optimization of composite production techniques.