Yüksek entropili alaşım katkılı polimer tabanlı giyilebilir radyasyon zırhlarının geliştirilmesi
Development of high entropy alloy doped polymer based wearable radiation shielding
  1. Tez No: 975290
  2. Yazar: TÜRKAN AKMAN GÖÇER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ESRA KAVAZ PERİŞANOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
Özet
Radyasyonun tıbbi, endüstriyel ve askeri uygulamalarda yaygın kullanımı, etkili koruma malzemelerinin geliştirilmesini gerektirmektedir. Genellikle ağır ve sert olan geleneksel radyasyon kalkanları, uzun süreli kullanım sırasında hareket kabiliyetini ve kullanıcı konforunu sınırlamaktadır. Bu çalışma, yüksek entropili alaşımlarla (HEA'lar) güçlendirilmiş polimer bazlı kompozitler kullanılarak hafif ve esnek radyasyon kalkanlarının geliştirilmesine odaklanmaktadır. Eşit atomik oranlara yakın beş veya daha fazla elementten oluşan HEA'lar olağanüstü mekanik mukavemet, sertlik, termal stabilite ve korozyon direnci sunar. HEA'ların polimer matrislere entegre edilmesi, esneklik, düşük ağırlık ve üstün koruyucu özellikleri bir araya getiren yenilikçi, giyilebilir radyasyon koruyucu malzemelerin üretilmesini sağlar. Bu çalışmada, HEA takviyeli polimer kompozitler gama radyasyonu koruma performansları açısından deneysel olarak analiz edilmiştir. Zayıflatma katsayıları, yarı değer katmanları, etkin atom numaraları ve enerji soğurma özellikleri gibi temel parametreler değerlendirilmiştir. Sonuçlar, HEA-polimer kompozitlerinin geleneksel koruyucu malzemelerden daha iyi performans gösterdiğini, esnekliği korurken ve ağırlığı azaltırken gelişmiş radyasyon koruması sunduğunu göstermiştir. Bu araştırma, sağlık, savunma ve uzay araştırmalarında potansiyel uygulamaları olan gelişmiş radyasyon koruyucu malzemelerin tasarlanmasına yönelik yeni bir yaklaşım sunmakta ve verimli, giyilebilir koruyucu çözümlere yönelik artan talebi karşılamaktadır.
Özet (Çeviri)
The widespread use of radiation in medical, industrial, and military applications necessitates the development of effective protection materials. Conventional radiation shields, often heavy and rigid, limit mobility and user comfort during extended use. This study focuses on the development of lightweight and flexible radiation shields using polymer-based composites reinforced with high-entropy alloys (HEAs). HEAs, consisting of five or more elements in near-equiatomic ratios, offer exceptional mechanical strength, hardness, thermal stability, and corrosion resistance. Integrating HEAs into polymer matrices enables the production of innovative, wearable radiation shielding materials that combine flexibility, low weight, and superior protective properties. In this work, HEA-reinforced polymer composites were experimentally analyzed for their gamma radiation shielding performance. Key parameters such as attenuation coefficients, half-value layers, effective atomic numbers, and energy absorption properties were evaluated. Results demonstrated that HEA-polymer composites outperform traditional shielding materials, offering enhanced radiation protection while maintaining flexibility and reduced weight. This research provides a novel approach to designing advanced radiation shielding materials, with potential applications in healthcare, defense, and space exploration, addressing the growing demand for efficient, wearable protective solutions.