Okul yöneticilerinin iş motivasyonları ve girişimcilik düzeyleri arasındaki ilişki
The relationship between school administrators' work motivation and entrepreneurial levels
- Tez No: 975362
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EROL ATA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Amasya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmada, Hatay ilinde Milli Eğitim Bakanlığına bağlı okullarda görev yapan yöneticilerin iş motivasyonları ile girişimcilik düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmaktadır. Bu amaç doğrultusunda, katılımcıların cinsiyeti, öğrenim durumu, görev yaptıkları okul türü, görev yapmakta oldukları okullardaki öğrenci sayısı, görev tanımları, mesleki kıdem yılı ve yöneticilikteki kıdem yılı değişkenleri açısından incelenmiştir. Araştırmaya gönüllü olarak 400 okul yöneticisi katılmıştır. Okul yöneticilerine ilişkin veriler“Kişisel Bilgi Formu”,“Okul Yöneticilerinin İş Motivasyonu Ölçeği”ve“Okul Yöneticisi Girişimcilik Ölçeği”kullanılarak elde edilmiştir. Verileri değerlendirilmek için tanımlayıcı analizler, bağımsız örneklem t-testi, tek yönlü varyans analizi, Pearson korelasyon analizi kullanılmıştır. Araştırma bulguları, kadın okul yöneticilerinin erkek okul yöneticilerine göre genel motivasyon, içsel motivasyon, dışsal motivasyon ve adanmışlık düzeylerinin daha yüksek olduğunu göstermiştir. Lisansüstü eğitim alan okul yöneticilerinin iş motivasyonu, içsel motivasyon ve dışsal motivasyon düzeyleri lisans mezunu yöneticilere kıyasla anlamlı derecede daha yüksektir. Okul müdürlerinin genel iş motivasyonu, içsel motivasyon, dışsal motivasyon ve adanmışlık düzeylerinin müdür yardımcılarından daha yüksek olduğu tespit edilmiştir. Okul yöneticilerinin girişimcilik düzeyleri ile cinsiyet, öğrenim durumu, okul türü, okul öğrenci sayısı, görev, kıdem yılı, yöneticilik kıdem yılı değişkenleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık tespit edilmemiştir. Araştırmada, girişimcilik düzeyleri ile genel iş motivasyonu, içsel motivasyon, dışsal motivasyon ve adanmışlık düzeyleri arasında anlamlı, pozitif yönde ilişkiler bulunmuştur. Elde edilen bulgulara göre; hizmet içi eğitimler zenginleştirilmeli, atama süreçlerinde motivasyon ve girişimcilik ölçütleri dikkate alınmalı, destekleyici politikalar geliştirilmeli ve farklı yöntemlerle kapsamlı araştırmalar yürütülmelidir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the relationship between work motivation and entrepreneurial levels of administrators serving in Ministry of National Education–affiliated schools in Hatay Province. In this context, the variables of participants' gender, educational status, type of school in which they serve, student population of their schools, job descriptions, professional seniority, and administrative tenure were examined. A total of 400 school administrators participated in the research on a voluntary basis. Data pertaining to the school administrators were obtained using the“Personal Information Form,”the“School Administrators' Work Motivation Scale,”and the“School Administrator Entrepreneurship Scale.”Descriptive analyses, independent-samples t-tests, one-way analysis of variance, and Pearson correlation analysis were employed to evaluate the data. Research findings indicated that female school administrators exhibited higher levels of overall motivation, intrinsic motivation, extrinsic motivation, and commitment compared to their male counterparts. Administrators with postgraduate education demonstrated significantly greater work motivation, intrinsic motivation, and extrinsic motivation than those holding only bachelor's degrees. It was also determined that principals scored higher on overall work motivation, intrinsic motivation, extrinsic motivation, and commitment than vice-principals. School administrators' entrepreneurship levels showed no significant variation by gender, education, school type, enrollment, position, or length of professional or managerial experience. Significant positive relationships were found between entrepreneurial levels and all dimensions of work motivation and commitment, suggesting that administrators' motivation directly influences their entrepreneurial behaviors. The findings call for enriching in-service training, integrating motivation and entrepreneurship criteria into appointments, fostering supportive policies, and pursuing comprehensive multi-method research.