Organize sanayi bölgelerinin etkinliklerinin veri zarflama analizi modelleri ile ölçümü
Measuring the efficiency of organized industrial zones with data envelopment analysis models
  1. Tez No: 975576
  2. Yazar: MURAT KOÇAKER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. VOLKAN SONER ÖZSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Yönetim Bilişim Sistemleri, Management Information Systems
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aksaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
Özet
Ülkelerin ekonomik kalkınmasında ve sanayileşme süreçlerinin güçlenmesinde sanayi bölgeleri önemli bir rol üstlenmektedir. Türkiye'de neredeyse her ilde ve birçok ilçede faaliyet gösteren Organize Sanayi Bölgeleri, yatırım ortamının geliştirilmesi, istihdamın artırılması ve üretim kapasitesinin güçlendirilmesi yoluyla ülke ekonomisine kayda değer katkılar sağlamaktadır. Bu katkıların sürdürülebilirliği ve artırılabilmesi için Organize Sanayi Bölgelerinin etkinliklerinin ölçülmesi ve değerlendirilmesi gerekmektedir. Bu çalışmanın amacı, Organize Sanayi Bölgelerinin etkinlik düzeylerini ölçmek ve etkin olmayan birimlerin iyileştirilmesine yönelik referans noktaları belirlemektir. Araştırmada, karar verme birimlerinin performansını analiz etmede yaygın olarak kullanılan Veri Zarflama Analizi yöntemi tercih edilmiştir. Analizde, Organize Sanayi Bölgesi alanı, toplam parsel sayısı, elektrik tüketim miktarı, üretim yapılan parsel sayısı ve toplam istihdam sayısı değişkenleri kullanılarak CCR modeli uygulanmıştır. İlk bulgular, birden fazla Organize Sanayi Bölgesinin etkin kabul edildiğini göstermiştir. Ancak, etkin Organize Sanayi Bölgeleri arasında farklılıkları ortaya koymak ve eşsiz bir sıralama elde etmek amacıyla süper etkinlik ve çapraz etkinlik modelleri de kullanılmıştır. Süper etkinlik sonuçlarına göre en yüksek skora sahip Organize Sanayi Bölgesinin Ostim Organize Sanayi Bölgesi olduğu belirlenirken, çapraz etkinlik skorlarına göre en yüksek skor Erzurum Merkez I Organize Sanayi Bölgesi elde etmiştir. Bunun yanı sıra, çalışmada referans kümesi belirlenmiş ve etkin olmayan Organize Sanayi Bölgelerinin hangi etkin Organize Sanayi Bölgelerini, hangi düzeyde örnek almaları gerektiği ortaya konmuştur. Bu bulgu, etkin olmayan Organize Sanayi Bölgeleri için performans artırıcı yol haritası sunarken, sıkça referans alınan Organize Sanayi Bölgelerinin sistem içerisinde“rol model”konumunda olduklarını göstermektedir. Elde edilen sonuçlar Organize Sanayi Bölgelerinin etkinlik düzeylerini artırmaya yönelik stratejiler geliştirmelerine katkı sağlayacak niteliktedir.
Özet (Çeviri)
Organized Industrial zones play a crucial role in the economic development and industrialization processes of countries. In Turkey, Organized Industrial Zones (OIZs) operate in almost every province and in many districts, contributing significantly to the national economy by improving the investment climate, increasing employment, and strengthening production capacity. To ensure the sustainability and further enhancement of these contributions, it is essential to measure and evaluate the efficiency levels of Organized Industrial zones. The primary aim of this study is to assess the efficiency of Organized Industrial zones and to identify reference points that can guide the improvement of inefficient units. In the analysis, Data Envelopment Analysis (DEA), a widely used method for evaluating the performance of decision-making units, was employed. The CCR model was applied using variables such as Organized Industrial zones area, total number of parcels, electricity consumption, number of production parcels, and total employment. The initial findings revealed that several Organized Industrial zones were deemed efficient. However, in order to distinguish among the efficient Organized Industrial zones and to obtain a unique ranking, both super-efficiency and cross-efficiency models were additionally utilized. According to the super-efficiency results, the highest score was achieved by Ostim Organized Industrial zones, while in terms of cross-efficiency scores, Erzurum Central I Organized Industrial zones ranked the highest. Furthermore, a reference set was established to determine from which efficient Organized Industrial zones and to what extent the inefficient Organized Industrial zones could benefit. This finding not only provides a performance enhancement roadmap for inefficient Organized Industrial zones but also indicates that the frequently referenced Organized Industrial zones serve as“role models”within the system. The results of the study are expected to contribute to the development of strategies aimed at "improving the productivity levels of Organized Industrial zones.