Türkiye Basketbol Ligi'nde maç kazanma belirleyicilerinin fourier VAR ve nedensellik yöntemleriyle incelenmesi
Investigation of the determinants of match winning in the Turkish Basketball League using fourier VAR and causality methods
- Tez No: 975622
- Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN DEMİRGİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Ekonometri, Sports, Econometrics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
Özet
Basketbolda maç kazanma belirleyicilerinin analiz edilmesi takımların antrenman ve taktik belirlemeleri açısından kritik önem taşımaktadır. Bu tez çalışması, maç kazanma belirleyicilerini fourier tabanlı ekonometrik yöntemlerle analiz etmektedir. Bu maç kazanma belirleyicilerinin analiz edilmesinde Türkiye Basketbol Süper Lig'inden seçilmiş olan Anadolu Efes, Fenerbahçe, Galatasaray, Beşiktaş ve Karşıyaka takımlarının 12 sezonluk verileri kullanılmıştır. Bu takımların maç kazanma belirleyicisi olarak atış sayıları ve yüzdeleri, savunma ve hücum belirleyicileri, top hakimiyeti belirleyicileri kullanılmıştır. Belirleyici olan değişkenler her takım için ayrı ayrı analiz edilmiştir. Değişkenlerin fourier tabanlı birim kök testleriyle durağanlıkları belirlenmiştir. Durağanlıkların belirlenmesinin ardından değişkenler fourier VAR (Vector Autoregression) modeliyle analiz edilmiştir ve fourier tabanlı nedensellik testi uygulanmıştır. Fourier birim kök test sonuçlarına göre takımlara göre bütün değişkenlerin düzeyde durağanlık gösterdiği görülmektedir. Yumuşak geçişleri ve yapısal kırılmaların ortaya çıkarıldığı farklı fourier birim kök testlerine göre takımlara göre değişkenlerin bazılarının fourier terimlerinin gerekliliği görülmektedir. Değişkenlerin takımlara göre farklı kısa dönem etki ve tepkiler verdiği görülmektedir. Kazanmayı temsil eden Sayı Farkı bütün takımlarda 4 haftalık süreçte bir etki tepki almaktadır. Fenerbahçe takımı için maç kazanmayı temsil eden sayı farkı değişkeni üç sayılık atış yüzdesiyle kısa dönemli ve nedensellik ilişkisine sahiptir. Her takım için maç kazanma belirleyicilerinin katkılarının farklılaştığı görülmektedir. Maç kazanmayı temsil eden sayı farkı sadece modele dahil edilen değişkenlerle değil, takımların farklı yapısal özelliklerinin ve zamanla değişiklik gösteren oyun stratejilerinin de belirli olabileceği düşünülmektedir. Bu çerçevede, teknik ekipler ve analiz birimleri için politika önerileri takım bazında ele alınmalıdır.
Özet (Çeviri)
Analyzing the determinants of match-winning in basketball is critical for teams' training and tactical decisions. This thesis analyzes the determinants of match-winning using Fourier-based econometric methods. Twelve seasons of data from Anadolu Efes, Fenerbahçe, Galatasaray, Beşiktaş, and Karşıyaka, selected from the TBF, were used to analyze these determinants. The predictors of match-winning for these teams were shot count and percentages, defensive and offensive determinants, and ball-handling determinants. The predictor variables were analyzed separately for each team. Stationarity of the variables was determined using Fourier-based unit root tests. After determining stationarity, the variables were analyzed using the Fourier VAR model, and a Fourier-based causality test was applied. Fourier unit root test results indicate that all variables exhibited stationarity at the level across teams. Different Fourier unit root tests, which revealed smooth transitions and structural breaks, indicate the necessity of Fourier terms for some variables across teams. The variables appear to have different short-term effects and responses across teams. Point difference, representing winning, exhibits a causal relationship across all teams over a four-week period. For Fenerbahçe, the point difference variable representing match winning has a short-term causal relationship with three-point shooting percentage. The contributions of the determinants of match winning appear to vary for each team. It is believed that point difference representing match winning may be determined not only by the variables included in the model but also by the teams' different structural characteristics and their changing playing strategies over time. In this context, policy recommendations for technical teams and analysis units should be addressed on a team-by-team basis.