Romantik ilişkisi olan bireylerde ilişki doyumunun sosyodemografik faktörler ve bağlanma tarzları ile ilişkisinin incelenmesi
The relationship between relationship satisfaction, socio-demographic factors, and attachment styles in romantic relationships
- Tez No: 976122
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MELEK ÇAYLAK, DR. ÖĞR. ÜYESİ MERT AKCANBAŞ, DOÇ. DR. MERYEM SERDAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Aile Danışmanlığı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Aile Danışmanlığı Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmada, romantik ilişkisi olan bireylerde ilişki doyumunun sosyodemografik faktörler ve bağlanma tarzları ile ilişkisi incelenmiştir. Araştırmanın örneklemini 18 yaş ve üzeri toplam 502 kişi oluşturmuştur. Katılımcıların 76'sı erkek, 426'sı kadındır ve yaşları 18 ile 40 ve üzeri arasında değişmektedir. Katılımcıların büyük çoğunluğu lisansüstü eğitim düzeyine ve orta gelir grubuna sahiptir. Veri toplama sürecinde“Yakın İlişkilerde Yaşantılar Envanteri-II (YİYE-II)”ve“Romantik İlişki Doyumu Ölçeği”uygulanmış, elde edilen veriler SPSS 27 programında analiz edilmiştir. Katılımcıların cinsiyet, medeni durum, eğitim düzeyi, gelir, çalışma durumu, ilişki türü ve süresi gibi değişkenlere göre ilişki doyumu ile kaygılı ve kaçınmacı bağlanma puanları karşılaştırılmıştır. Analizler sonucunda, cinsiyet, eğitim düzeyi, gelir, medeni durum, ilişki türü ve süresi değişkenlerinin bağlanma stilleri ve ilişki doyumu üzerinde anlamlı bir farklılık yaratmadığı görülmüştür. Yaş değişkeni, kaygılı ve kaçınmacı bağlanma boyutlarında düşük düzeyde anlamlı farklılık göstermiştir. Psikolojik yardım alma durumu ise ilişki doyumunu etkileyen sınırlı bir faktör olarak bulunmuştur; yardım alan bireylerin ilişki doyumu daha düşük çıkmıştır. Hipotezlerin önemli bir kısmı desteklenmemiş; yalnızca yaş ve ilişki süresine bağlı bağlanma farklılıkları kısmen doğrulanmıştır. Bu bulgular, romantik ilişkisi olan bireylerde ilişki doyumu ile bağlanma tarzları arasındaki ilişkilerin anlaşılmasının, sosyodemografik değişkenlerin sınırlı etkisine rağmen özellikle yaş, ilişki süresi ve psikolojik yardım alma durumunun dikkate alınmasıyla daha kapsamlı biçimde değerlendirilebileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study examined the relationship between relationship satisfaction, sociodemographic factors, and attachment styles among individuals in romantic relationships. The sample consisted of 502 participants aged 18 and above. Of these, 76 were male and 426 were female, with ages ranging from 18 to 40 and over. The majority of participants had a postgraduate level of education and belonged to the middle-income group. During the data collection process, the“Experiences in Close Relationships Inventory-II (ECR-II)”and the“Romantic Relationship Satisfaction Scale”were administered, and the data were analyzed using the SPSS 27 program. Relationship satisfaction and the scores of anxious and avoidant attachment were compared according to gender, marital status, education level, income, employment status, relationship type, and relationship duration. The analyses revealed that gender, education level, income, marital status, relationship type, and relationship duration did not create a significant difference in attachment styles or relationship satisfaction. The age variable showed a low level of significant difference in both anxious and avoidant attachment dimensions. Receiving psychological help was found to be a limited factor influencing relationship satisfaction, as individuals receiving such help reported lower levels of satisfaction. Most of the hypotheses were not supported; only the differences in attachment related to age and relationship duration were partially confirmed. These findings indicate that understanding the relationship between attachment styles and relationship satisfaction among individuals in romantic relationships can be evaluated more comprehensively by considering factors such as age, relationship duration, and psychological help-seeking status, despite the limited impact of sociodemographic variables.