Türkçe öğretmenlerinin ders süresi bağlamında öğretim süreçlerine ilişkin görüşlerinin incelenmesi
An examination of Turkish language teachers' opinions on teaching processes in the context of lesson duration
  1. Tez No: 976484
  2. Yazar: FİDAN YAVUZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TUĞBA YANPAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, Türkçe öğretmenlerinin 40 dakikalık bir ders süresinin yeterliliği, haftalık toplam ders saati sayısının yeterliliği ve bu bağlamda beceri öğretim süreçlerine ilişkin görüşleri incelenmiştir. Ortaokul düzeyinde faklı okullarda ve okul türlerinde görev yapan 22 Türkçe öğretmeniyle görüşmeler yapılmıştır. Nitel araştırma türlerinden temel nitel araştırma yapılarak toplanan veriler, içerik analizi tekniğiyle incelenerek temalar ve alt temalar oluşturulmuştur. Oluşturulan tema ve alt temalarla öğretmenlerin; ders süresi uzunluğunu, haftalık ders saati sayısının yeterliliğini ve dört temel dil becerisinin öğretimi üzerinde ders süresi etkisinin nasıl algılandığı anlaşılmaya çalışılmıştır. Araştırmanın bulguları, öğretmen görüşlerinin ders süresinin yeterliliği konusunda ikiye ayrıldığını göstermektedir. Öğretmenlerin yarısı, 40 dakikalık ders süresini ve haftalık 5-6 saatlik toplam ders süresini müfredatı tamamlamak için yeterli bulurken diğer yarısı beceri odaklı, uygulamalı ve derinlemesine çalışmalar için yetersiz olduğunu belirtmiştir. Öğretmenler beceri öğretiminde okuma ve dinleme etkinlikleri için ders süresinin yeterliliğini ifade etmişlerdir ancak özellikle yazma ve konuşma gibi süreç odaklı becerilerde, her öğrenciye bireysel geri bildirim verilmesinde ve yaratıcı etkinliklerin uygulanmasında süre kısıtlılıklarının ciddi sorunlar yarattığı tespit edilmiştir. Öğretmenler, ders sürelerinin kalabalık sınıflarda etkileşimi sınırladığını ve sınav odaklı eğitim sisteminin baskısıyla beceri öğretiminin arka planda kaldığını ifade etmiştir. Ölçme değerlendirme etkinliklerinin süre kısıtından etkilendiği bu çalışmaların ders süresi dışında tamamlanmaya çalışıldığı katılımcılar tarafından sıklıkla dile getirilmiştir. Bu sorunlara çözüm olarak blok dersler (80-90 dakika), atölye çalışmaları, sınıf seviyesi ve içerik özeline uygun esnek ders programları gibi alternatifler önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the views of Turkish language teachers regarding the adequacy of a 40-minute class period, the total weekly number of class hours, and in this context, the processes of teaching skills were examined. Interviews were conducted with 22 Turkish language teachers working at different schools and school types at the secondary school level. Using one of the qualitative research methods, basic qualitative research, the collected data were analyzed through content analysis, and themes and sub-themes were created. With these themes and sub-themes, an attempt was made to understand how teachers perceive the adequacy of class duration, the sufficiency of the total weekly class hours, and the impact of class duration on the teaching of the four basic language skills.The findings of the study show that teachers' views are divided into two regarding the adequacy of the class period. Half of the teachers considered the 40-minute class duration and the total of 5–6 weekly class hours sufficient to complete the curriculum, while the other half stated that it was insufficient for skill-oriented, practical, and in-depth studies. Teachers expressed that the class duration was adequate for reading and listening activities in skill teaching. However, it was found that particularly in process-oriented skills such as writing and speaking, providing individual feedback to each student and implementing creative activities posed serious problems due to time constraints. Teachers also emphasized that the limited duration of classes restricted interaction in crowded classrooms and that, under the pressure of the exam-oriented education system, skill teaching was pushed into the background. It was frequently stated by participants that assessment and evaluation activities were affected by time limitations and that these studies were often attempted to be completed outside class time. As solutions to these problems, alternatives such as block classes (80–90 minutes), workshops, and flexible class schedules tailored to grade level and content specificity were proposed.