Çağdaş sanatın arşivlemesi: Varyant projesi
Archiving contemporary art: Variant project
  1. Tez No: 976488
  2. Yazar: SELCEN ORMANLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BURCU PELVANOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzecilik, Museology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzecilik Sanat Dalı
Özet
20. ve 21. y.y'a bakıldığında hemen hemen her alanda büyük değişimler meydana geldiği görülmektedir. Ağırlıklı olarak endüstri, bilim, teknoloji gibi alanlarda meydana gelen bu değişim; Post-Endüstriyel Çağ, Enformasyon Çağı ya da Bilgi Çağı olarak farklı farklı isimlerle anılmaktadır. Yaşamın tüm alanlarını içine alan bu gelişmelerin toplumsal hayata olan yansımaları ise; siyasal, ekonomik, sosyal, iletişim, sanat gibi alanlarda olduğu görülmektedir. Bu kapsamda farklı disiplinleri bir araya getiren bu yeni açılımlar sanat pratiklerinde de birtakım dönüşümlere neden olmuştur. Özellikle çağdaş sanat eserinde teknolojik gelişimlerin etkisiyle dijitalleşme de hızla yaygınlaşmaya başlamıştır. Şimdiye kadar alıştığımız, aşina olduğumuz geleneksel formda üretilmiş sanat pratiklerinin paralelinde üretilmeye başlanan teknoloji tabanlı sanat eserlerindeki artış birtakım sorunları da beraberinde getirmiştir. Bu türde üretilen sanat eserlerinin koleksiyonlara dahil edilme ve arşivlenmeleri konusunda birtakım zorluklarla karşılaşılmaktadır. Yaşanan bu dönüşüme paralel olarak söz konusu çağdaş sanat eserlerinin korunması, belgelenmesi, sergilenmesi gibi konular ise günümüzde yeni yeni tartışılan ve çözüm aranan konular arasındadır. Geleneksel anlamda üretilmiş olan sanat yapıtlarının; koruma, sergileme ve arşivleme gibi belirli standartlara sahip olmasına rağmen çağdaş sanat eserleri kapsamında henüz bir standart oluşturulamadığı görülmektedir. Bunun en büyük nedenlerinden biri, her sanat yapıtının kendine özgü birtakım gerekliliklere sahip olmasıdır. Bu gereklilikler; malzeme bilgisi, mekana özgü üretilmesi sonucu anlam kazanabilmesi için eserin sergileme detaylarının önceden belirlenmiş olması, eserin kurulumu ve teknolojik eskime karşısında eserde yaşanabilecek anlam kaymalarını önleyici çözümler gibi çok farklı alanlarda arşivlemeyi gerektiren birtakım ihtiyaçlar olarak karşımıza çıkmaktadır. Çağdaş sanatı nasıl arşivleriz sorusuna cevap aramak amacıyla oluşturulan bu tezde, çağdaş sanatın tanımı, üretim pratikleri, arşivleme yönünden yaşanan sorunlar ele alınacak; vak'a örneği olarak da Sabancı Müzesi, digitalSSM tarafından Teknolojik Sanat Eserlerinin Korunması projesi kapsamında projelendirilen VARYANT. Yeni Medya Sanatının Korunması isimli çalışma irdelenecektir.
Özet (Çeviri)
Looking at the 20th and 21st centuries, it can be seen that major transformations have occurred in almost every field. These changes, which have taken place predominantly in areas such as industry, science, and technology, are referred to by various names such as the Post-Industrial Age, Information Age, or Knowledge Age. The reflections of these developments, which encompass all areas of life, on social life can be observed in fields such as politics, economics, social affairs, communication, and art. In this context, these new developments that bring together different disciplines have also caused certain transformations in art practices. Particularly in contemporary art works, digitalization has begun to accelerate with the influence of technological developments. The increase in technology-based art works that have begun to be produced parallel to traditional forms of art practices that we have become accustomed to and familiar with has brought along certain problems. Difficulties are encountered in the inclusion and archiving of art works produced in this genre into collections. Parallel to this transformation, issues such as the preservation, documentation, and exhibition of contemporary art works are among the topics that are newly discussed and for which solutions are sought today. Although traditionally produced art works have certain standards for preservation, exhibition, and archiving, it can be seen that no standard has yet been established within the scope of contemporary art works. One of the biggest reasons for this is that each art work has certain requirements unique to itself. These requirements emerge as needs requiring archiving in very different areas, such as material knowledge, predetermined exhibition details for the work to gain meaning as a result of being produced specifically for a space, installation of the work, and solutions to prevent semantic shifts that may occur in the work against technological obsolescence. In this thesis, created to seek an answer to the question of how we archive contemporary art, the definition of contemporary art, production practices, and problems experienced in terms of archiving will be addressed; as a case study, the work titled VARIANT. Preservation of New Media Art, which was designed by digitalSSM within the scope of the Preservation of Technological Art Works project at the Sabancı Museum, will be examined.