UAMC-3203'ün ferroptozis inhibisyonu ile travmatik beyin hasarına karşı koruyucu etkileri
  1. Tez No: 976596
  2. Yazar: MUHAMMED TAŞAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERTUĞRUL KILIÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Fizyoloji, Nöroşirürji, Neurology, Physiology, Neurosurgery
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Travmatik beyin hasarı (TBH), primer yaralanmanın ardından gelişen sekonder nöroinflamasyon, oksidatif stres ve hücresel ölüm mekanizmaları ile ilerleyen, yüksek mortalite ve morbidite oranlarına sahip klinik bir nörolojik tablodur. Son yıllarda demir bağımlı lipid peroksidasyonu ile karakterize edilen ferroptozis, TBH'nin sekonder patofizyolojisinde kritik bir hücre ölümü mekanizması olarak tanımlanmıştır. Bu çalışmada, yeni nesil bir ferroptozis inhibitörü olan UAMC-3203'ün, deneysel TBH modelinde nöroprotektif etkileri araştırılmıştır. BALB/cJ farelerde soğuk indüksiyon yöntemiyle TBH modeli oluşturulmuş ve intrasebroventriküler (ICV) enjeksiyon yoluyla UAMC-3203 uygulanmıştır. Hayvanlar; davranışsal testler (rotarod, aydınlık-karanlık kutu, açık alan testi, beam balance), histopatolojik incelemeler (lezyon hacmi ve nöronal sağkalım) ve biyokimyasal analizlerle değerlendirilmiştir. Total antioksidan seviyesi (TAS), total oksidan seviyesi (TOS) ve oksidatif stres indeksi (OSI) düzeyleri ölçülmüş; moleküler düzeyde glutatyon peroksidaz 4 (GPX4) ve uzun zincirli yağ açil-CoA sentetaz 4 (ACSL4) ekspresyonları incelenmiştir. Rotarod ve açık alan testlerinde gruplar arasında anlamlı fark saptanmamıştır (p>0.05). 6 mm beam balance testinde Fer-1 ve UAMC-3203 grupları taşıyıcıya kıyasla belirgin şekilde daha kısa geçiş süreleri göstermiştir (p<0.01). Aydınlık-karanlık testinde anksiyete-benzeri davranışlarda iyileşme eğilimi görülse de fark anlamlı değildir (p>0.05). Histopatolojik analizlerde UAMC-3203 grubunda lezyon hacmi anlamlı derecede daha düşük bulunmuştur (p<0.05). Nöronal sağkalım UAMC-3203 ile anlamlı şekilde artmıştır (p<0.05). GPX4 ekspresyonu Fer-1'de (p<0.01) ve UAMC-3203'te (p<0.001) belirgin şekilde yükselmiştir. ACSL-4 düzeyleri her iki inhibitör grubunda da artmıştır (p<0.0001). TAS düzeyleri UAMC-3203'te en yüksek olup taşıyıcıya (p<0.0001) ve Fer-1'e (p<0.001) kıyasla anlamlıdır. OSI değerleri Fer-1'de (p<0.001) ve UAMC-3203'te (p<0.0001) belirgin şekilde düşmüştür. Bu bulgular, UAMC-3203'ün ferroptozisi baskılayarak TBH'de güçlü nöroprotektif etki oluşturduğunu göstermektedir. Bununla birlikte ilacın farklı dozlarının test edilmesi, uzun dönem davranışsal sonuçların değerlendirilmesi ve ek ferroptozis belirteçlerinin incelenmesi gelecekteki çalışmalar için gereklidir.
Özet (Çeviri)
Traumatic brain injury (TBI) is a clinical neurological condition with high mortality and morbidity, progressing through secondary neuroinflammation, oxidative stress, and cell death mechanisms that develop following the primary insult. In recent years, ferroptosis, characterized by iron-dependent lipid peroxidation, has been identified as a critical cell death pathway in the secondary pathophysiology of TBI. In this study, the neuroprotective effects of UAMC-3203, a new-generation ferroptosis inhibitor, were investigated in an experimental TBI model. A cold-induced TBI model was established in BALB/cJ mice, and UAMC-3203 was administered via intracerebroventricular (ICV) injection. The animals were evaluated using behavioral tests (rotarod, light–dark box, open field test, beam balance), histopathological assessments (lesion volume and neuronal survival), and biochemical analyses. Total antioxidant status (TAS), total oxidant status (TOS), and oxidative stress index (OSI) were measured, and molecular analyses for glutathione peroxidase-4 (GPX4) and long-chain acyl-CoA synthetase-4 (ACSL4) expression were performed. No significant differences were detected among groups in the rotarod or open field tests (p>0.05). In the 6-mm beam balance test, the Fer-1 and UAMC-3203 groups demonstrated markedly shorter traversal times compared with the vehicle group (p<0.01). Although the light–dark box test showed a trend toward reduced anxiety-like behavior, the differences were not significant (p>0.05). Histopathological analyses revealed a significantly smaller lesion volume in the UAMC-3203 group (p<0.05). Neuronal survival was significantly increased with UAMC-3203 treatment (p<0.05). GPX4 expression was markedly elevated in both the Fer-1 (p<0.01) and UAMC-3203 (p<0.001) groups. ACSL4 levels were increased in both inhibitor groups (p<0.0001). TAS levels were highest in the UAMC-3203 group, significantly exceeding those of the vehicle (p<0.0001) and Fer-1 (p<0.001) groups. OSI values were significantly reduced in the Fer-1 (p<0.001) and UAMC-3203 (p<0.0001) groups. These findings demonstrate that UAMC-3203 exerts a strong neuroprotective effect in TBI by suppressing ferroptosis. However, evaluating different dosing regimens, assessing long-term behavioral outcomes, and examining additional ferroptosis markers will be essential for future studies.