Öğrenme güçlüğü olan öğrencilere problem çözme becerilerinin öğretiminde Somut-Yarı Somut-Soyut öğretim stratejisinin etkililiği
Investigation of the effect of the CRA (Concrete-Semi Concrete-Abstract) teaching strategy on teaching mathematics problem-solving skills to students with learning disabilities
- Tez No: 976597
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHTAP KOT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trabzon Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı özel öğrenme güçlüğü olan ortaokul kademesindeki öğrencilerin temel toplama ve temel çıkarma işlemi gerektiren iki aşamalı matematik problemi çözme becerileri üzerinde doğrudan öğretim yöntemiyle sunulan Somut-Yarı Somut-Soyut (CRA) öğretim stratejisinin etkisini incelemektir. Bu amaç doğrultusunda matematik problemi çözme becerilerinin öğretiminde Somut-Yarı Somut-Soyut (CRA) öğretim stratejisinin etkililiği, katılımcıların bu beceriyi başka araç-gereç ve ortamlara genelleyebilmeleri, öğretim bittikten bir, iki ve üç hafta sonra becerinin kalıcılığını sürdürmeleri ve çalışmaya katılan öğretmenlerin Somut-Yarı Somut-Soyut (CRA) öğretim stratejisi hakkındaki görüşlerinin incelenmesine yönelik sorulara cevap aranmıştır. Araştırmaya özel öğrenme güçlüğü tanısı almış, yaşları 11 ve 13 arasında değişen 4 ortaokul öğrencisi katılmıştır. Bu araştırmada, tek denekli araştırma desenlerinden denekler arası yoklama denemeli çoklu yoklama modeli kullanılmıştır. Çalışmanın bağımsız değişkeni, Somut–Yarı Somut–Soyut (CRA) öğretim stratejisidir. Bağımlı değişkeni ise bu strateji aracılığıyla öğretimi yapılan, temel toplama ve çıkarma işlemleri gerektiren iki aşamalı matematik problemi çözme becerisidir. Araştırmadan elde edilen veriler, grafiksel analiz yöntemiyle çözümlenmiştir. Araştırmada elde edilen bulgulara bakıldığında, Somut-Yarı Somut-Soyut (CRA) öğretim stratejisinin temel toplama ve çıkarma işlemi gerektiren iki aşamalı matematik problemi çözme becerileri öğretiminde araştırmaya katılan tüm katılımcılar üzerinde etkili olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca Somut-Yarı Somut-Soyut (CRA) öğretim stratejisi ile kazanılan becerilerin farklı araç-gereç ve ortamlara genellenebildiği, kazanılan becerinin bir, iki ve üç hafta sonra yapılan çalışmalarda kalıcılığın devam ettiği görülmektedir. Sosyal geçerlilik bulguları incelendiğinde ise öğretmenlerin strateji ve yapılan çalışma hakkında olumlu görüş bildirerek, stratejinin sadece problem çözme değil, farklı matematik becerilerinin öğretiminde de kullanılabilineceğini, ayrıca matematik dersi dışında kendi branşlarına yönelik olarak Fen Bilimleri, İngilizce ve Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi derslerinde uyarlanarak bazı kazanımların öğretiminde de etkili olabileceği görüşünü bildirmişlerdir. Araştırmanın bulguları alanyazındaki diğer çalışmalar ile karşılaştırılarak yorumlanmış, uygulamaya ve gelecek araştırmalara olmak üzere önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The objective of this study is to examine the impact of the Concrete-Semi Concrete-Abstract (CRA) instructional strategy, presented in conjunction with the direct instruction method, on the two-stage mathematical problem-solving skills of middle school students with specific learning disabilities who require fundamental addition and subtraction skills. In accordance with this objective, the inquiry focused on the efficacy of the Concrete-Semi Concrete-Abstract (CRA) teaching strategy in cultivating mathematical problem-solving competencies. The investigation delved into the participants' capacity to generalize these competencies to diverse tools and contexts, the extent of skill retention one, two, and three weeks following the conclusion of the instructional period, and the perspectives of the teaching professionals involved in the study on the Concrete-Semi Concrete-Abstract (CRA) teaching strategy. Four middle school students, aged between 11 and 13, diagnosed with specific learning disabilities, participated in the study. The independent variable of the study was the multiple probe model with between-subjects probe trial, which is a single-subject research method. The dependent variable was the two-stage mathematical problem-solving skills requiring basic addition and subtraction taught with this strategy. The data from the study were subjected to graphical analysis. In light of the findings obtained in the study, it was concluded that Concrete-Semi Concrete-Abstract (CRA) instructional strategy was effective for all participants in teaching two-stage mathematical problem-solving skills requiring basic addition and subtraction. Furthermore, it has been observed that the competencies developed through the Concrete-Semi Concrete-Abstract (CRA) instructional approach can be transferred to various tools and settings. Additionally, these competencies are retained after one, two, and three weeks. A subsequent examination of the social validity findings revealed that the teachers expressed favorable opinions regarding both the strategy and the study. They posited that the strategy could be utilized not only in problem-solving but also in the instruction of various mathematical competencies. Moreover, they contended that it could be efficacious in the teaching of select acquisitions by adapting it to Science, English, and Education of Religion and Ethics courses for their respective branches, excluding those in mathematics. The findings of the study were interpreted by comparing them with other studies in the literature, and recommendations were made for practice and future research.