The elaboration of the category of the subject: An encounter between Althusser and early Badiou
Özne kategorisinin incelenmesi: Althusser ve erken Badiou arasında bir karşılaşma
  1. Tez No: 976693
  2. Yazar: DENİZ GÜRSOY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖMÜR BİRLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Siyasal Bilimler, Philosophy, Political Science
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez, Marksizm ve psikanaliz kesişiminde özne kategorisini ele almaktadır. Althusser'in nedensellik, belirlenim ve bilim alanlarındaki kuramsal yeniliklerinden yola çıkarak, teorik artikülasyonun bakış açısı ile özne kategorisi arasındaki gerilim incelenmektedir. Althusser'in bilimi tanımlama biçimi bağlamında söylem ve nesnenin birliği üzerinde yoğunlaşarak, psikanalizin istisnai nesnesi,“interpelasyon”kavramının psikanalitik eleştirisi ve uygulamasıyla karşılaştırmalı olarak tartışılmaktadır. Marksizm ve psikanalizin kesişimi, psikanalitik mantığın meta- uygulanabilirliği, yani imleyenin mantığı bağlamında ele alınmaya devam etmektedir. Badiou'nün, psikanalitik mantığa yönelik eleştirisine vurgu yapılarak,“Özne Teorisi”eseri öncesi ara dönemdeki politik ve felsefi çalışmaları, diyalektik, çelişki ve ideoloji bağlamında analiz edilmektedir. Hegelci diyalektiğin“Bir”ve“İki”kavramları çerçevesinde tartışılması, özne kategorisinin açıklanmasını sağlamaktadır; burada Badiou'nun Lacan'ı Hegel ile ilişkilendirme biçimi ve diyalektiğe ilişkin eleştirisi vurgulanmaktadır. Tezin sonucu, yapısal ve tarihsel çelişkilerin ilgili özne kavramlarıyla ilişkilendirilmesiyle kurulmakta; Marksizm ve psikanalizin kesişimi tarih, Lacancı gerçek, materyalizm ve teori-pratik ilişkisi bağlamında ele alınmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis elaborates on the category of the subject within the intersection of Marxism and psychoanalysis. Starting from Althusser's theoretical innovations in the domains of causality, determination, and science, the tension that occurs between the standpoint of theoretical articulation and the category of the subject is elaborated. By focusing on Althusser's definition of science, with an emphasis on the unity of discourse and object, the exceptional object of psychoanalysis is discussed through a comparison of the concept“interpellation”with its psychoanalytic criticism and application. The intersectionality of Marxism and psychoanalysis is further addressed in the context of meta-applicability of psychoanalytic logic, i.e., the logic of the signifier. By emphasizing Badiou's criticism of psychoanalytic logic, the intermediary political and philosophical works of Badiou that lead to Theory of the Subject are analyzed in terms of dialectics, contradiction, and ideology. Providing the discussion of“One”and“Two”within the context of Hegelian dialectic, the elaboration of the category of the subject is articulated by mentioning how Badiou relates Lacan to Hegel and provides a criticism according to his understanding of the dialectic. The conclusion of the thesis is the association of the structural and historical contradictions with their corresponding conceptions of the category of the subject, where the intersection of Marxism and psychoanalysis is discussed in relation to history, the Lacanian real, materialism, and the relationship between theory and practice.