İleri ürün kalite planlaması ilkelerine dayalı yalın ürün geliştirme süreci
Lean product development process based on advanced product quality planning principles
- Tez No: 976794
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MERT TOPOYAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
Özet
Rekabet avantajı elde etmek, günümüz işletmeleri için temel hedeflerden biridir. Bu hedefe ulaşmak, müşterilerin yüksek kabul potansiyeline sahip ürünlerin, rakiplerden daha yüksek memnuniyet sağlayacak şekilde ve hızlı biçimde pazara sunulmasıyla mümkün olmaktadır. Bu noktada; ürün tasarımı, kalite, kaynak yönetimi, maliyet kontrolü ve pazarlama gibi fonksiyonların koordineli çalışması kadar, tüm bu süreçlerin temelini oluşturan ürün geliştirme süreci kritik bir öneme sahiptir. Ürün geliştirme süreçleri, yüksek risk içermesi, karmaşıklığı, uzun süre alması ve maliyetli olması nedeniyle yönetimi güç süreçlerdir. Bu zorlukları aşmak isteyen çağdaş işletmeler, kaynakların etkin kullanımı, ürün geliştirme süresinin kısaltılması ve müşteri memnuniyetinin artırılması amacıyla çeşitli yöntemlere başvurmaktadır. Bu yöntemlerden ikisi olan İleri Ürün Kalite Planlaması (APQP) ve Yalın Ürün Geliştirme Süreci, genellikle birbirinden bağımsız olarak uygulanmaktadır. Ancak her iki yaklaşımın bütüncül olarak ele alındığı ve müşteri odaklı, daha kısa sürede tamamlanan, israfın azaltıldığı bir ürün geliştirme süreci modeline literatürde nadiren rastlanmaktadır. Bu çalışma, APQP ve Yalın Ürün Geliştirme ilkelerini entegre eden daha verimli bir ürün geliştirme süreci modeli oluşturmayı amaçlamaktadır. Çalışma kapsamında her iki yöntemin ilkeleri analiz edilerek ortak noktalar belirlenmiş ve bu kesişim üzerinden yeni bir model yapılandırılmıştır. Modelin etkinliğini değerlendirmek amacıyla, rezervuar üretimi yapan bir işletmenin mevcut ürün geliştirme süreçleri değer akış haritalama yöntemiyle analiz edilmiş, ardından önerilen modele uygun şekilde yeniden tasarlanmıştır. Yeni süreç, israfı azaltma, alt süreçleri optimize etme ve müşteri değeri yaratımını maksimize etmeyi hedeflemektedir. İyileştirilen süreç modeli, uygulama öncesine kıyasla toplam akış süresi, süreçte bekleyen iş haftası, bekleyen iş sayısı, ortalama süreç tekrarı ve kapasite sorunu yaşanan alt süreç sayısı gibi performans göstergelerinde anlamlı iyileşmeler sağlamıştır. Bu sonuçlar, İleri Ürün Kalite Planlaması yaklaşımıyla entegre edilmiş yalın bir ürün geliştirme sürecinin işletmeler için önemli bir rekabet avantajı sunabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Gaining a competitive advantage is one of the primary objectives for today's businesses. Achieving this goal is possible by launching products with high customer acceptance potential to the market faster and in a way that provides greater satisfaction than competitors. At this point, the coordination of functions such as product design, quality, resource management, cost control, and marketing is critical—but even more important is the product development process that forms the foundation of all these functions. Product development processes are challenging to manage due to their high risk, complexity, long duration, and high costs. To overcome these challenges, modern businesses employ various methods aimed at optimizing resource utilization, shortening development time, and increasing customer satisfaction. Two of these methods, Advanced Product Quality Planning (APQP) and Lean Product Development, are often applied independently. However, a holistic product development model that integrates both approaches—resulting in customer-focused processes completed in less time with reduced waste—is rarely found in the literature. This study aims to develop a more efficient product development process model by integrating the principles of Advanced Product Quality Planning and Lean Product Development. Within the scope of the study, the principles of both methods were analyzed, common points were identified, and a new model was constructed based on this intersection. To evaluate the effectiveness of the model, the current product development processes of a cistern manufacturing company were analyzed using value stream mapping, and then redesigned in accordance with the proposed model. The new process aims to reduce waste, optimize subprocesses, and maximize customer value creation. Compared to the pre-implementation stage, the improved process model showed significant improvements in key performance indicators such as total throughput time, number of work-in-progress weeks, number of works in progress, average process rework, and the number of subprocesses experiencing capacity bottlenecks. These results indicate that a lean product development process integrated with the Advanced Product Quality Planning approach can offer a significant competitive advantage for businesses.