Örgütsel desteğin işe adanmışlığa etkisinde motivasyonun rolü
The role of motivation in the effect of organisational support on job engagement
- Tez No: 976979
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ADEM ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışmasında, örgütsel desteğin çalışanların işe adanmışlık düzeyi üzerindeki etkisinde motivasyonun aracılık rolü incelenmiştir. Araştırmanın temel amacı, çalışanların örgütsel destek algılarının, işe karşı duydukları adanmışlığı hangi mekanizmalar aracılığıyla etkilediğini ortaya koymaktır. Bu doğrultuda, örgütsel destek ile motivasyon ve işe adanmışlık arasındaki ilişkiler teorik temellerle açıklanmış ve yapısal eşitlik modellemesi yoluyla ampirik olarak test edilmiştir. Çalışma bulguları, örgütsel desteğin doğrudan işe adanmışlık üzerinde istatistiksel olarak anlamlı bir etkisinin bulunmadığını göstermektedir. Bununla birlikte, örgütsel desteğin çalışanların motivasyon düzeyini anlamlı şekilde artırdığı; artan motivasyonun ise işe adanmışlık üzerinde güçlü ve pozitif bir etkide bulunduğu tespit edilmiştir. Aracılık analizleri sonucunda, motivasyonun örgütsel destek ile işe adanmışlık arasındaki ilişkide tam aracılık rolü üstlendiği belirlenmiştir. Bu durum, çalışanların örgütsel destek algıları ile işe adanmışlıkları arasında doğrudan bir bağ olmamakla birlikte, örgütlerinden aldıkları destek sayesinde içsel motivasyonlarının arttığı ve bu artışın işe adanmışlık düzeylerini belirleyici olduğu anlamına gelmektedir. Bu sonuçlar, örgütlerin çalışanların işe olan bağlılıklarını artırmak için yalnızca doğrudan destek sağlamakla yetinmemeleri gerektiğini, aynı zamanda bu desteğin çalışan motivasyonunu güçlendirecek biçimde tasarlanmasının kritik olduğunu göstermektedir. Böylece örgütsel destek, işe adanmışlık üzerinde dolaylı ama stratejik öneme sahip bir faktör olarak öne çıkmaktadır. Bu bağlamda, çalışan motivasyonunu artırmaya yönelik uygulamalar (tanıma, ödüllendirme, gelişim fırsatları sunma vb.) ile destekleyici örgütsel iklimin bir arada yürütülmesi, işe adanmışlığın sürdürülebilir biçimde artırılması açısından önemli bir yönetsel strateji olarak değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the mediating role of motivation in the effect of organizational support on employees' level of commitment to work is examined. The main purpose of the research is to reveal the mechanisms through which employees' perceptions of organizational support affect their commitment to work. Accordingly, the relationships between organizational support, motivation and work engagement were explained theoretically and empirically tested through structural equation modelling. The findings of the study show that there is no statistically significant effect of organizational support directly on job commitment. However, it was found that organizational support significantly increases the motivation level of employees and increased motivation has a strong and positive effect on work engagement. As a result of mediation analyses, it was determined that motivation played a full mediating role in the relationship between organizational support and job commitment. This means that although there is no direct link between employees' perceptions of organizational support and their work engagement, their intrinsic motivation increases thanks to the support they receive from their organizations, and this increase determines their level of work engagement. These results show that organizations should not only provide direct support to increase employees' commitment to work, but also it is critical that this support should be designed in a way to strengthen employee motivation. Thus, organizational support stands out as an indirect but strategically important factor on work engagement. In this context, the combination of practices aimed at increasing employee motivation (recognition, rewarding, providing development opportunities, etc.) with a supportive organizational climate is considered as an important managerial strategy in terms of increasing work engagement in a sustainable manner.