İlkokul dördüncü sınıfta uygulanan ters yüz öğrenme modelinin öğrencilerin akademik başarı, dijital okuryazarlık ve problem çözme becerilerine etkisinin incelenmesi
An examination of the effects of the flipped learning model implemented in fourth grade of primary school on students' academic achievement, digital literacy, and problem-solving skills
  1. Tez No: 976982
  2. Yazar: ERSİN YERLİKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. PINAR URAL KELEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Ana Bilim Dalı
Özet
Günümüzde eğitim ortamlarında teknolojinin kullanımı hızla artmakta ve bu durum, öğrenci merkezli, bireyselleştirilmiş öğretim yaklaşımlarını ön plana çıkarmaktadır. Bu bağlamda, Ters Yüz Öğrenme Modeli gibi çağdaş öğretim modellerinin sınıf içi uygulamaları giderek daha fazla önem kazanmaktadır. Bu araştırmanın amacı, ilkokul 4. sınıf fen bilimleri dersinde Ters yüz öğrenme modelinin öğrencilerin akademik başarıları, dijital okuryazarlık düzeyleri ve problem çözme becerileri üzerindeki etkilerini incelemektir. Araştırma, nicel araştırma yöntemlerinden ön test–son test kontrol gruplu yarı deneysel desen ile yürütülmüştür. Çalışmanın örneklemini, 2024–2025 eğitim-öğretim yılında Ağrı il merkezinde bulunan bir devlet ilkokulunun iki farklı 4. sınıf şubesinde öğrenim gören toplam 50 öğrenci oluşturmaktadır. Bu öğrencilerin 25'i deney grubunu, 25'i ise kontrol grubunu teşkil etmektedir. Araştırmada deney grubuna dört haftalık süre ve 12 ders saati boyunca ters yüz edilmiş öğrenme modeli uygulanmış, kontrol grubuna ise aynı kazanımlar mevcut öğretim yöntemiyle işlenmiştir. Çalışmanın verileri;“Kuvvetin Etkileri Ünitesi Akademik Başarı Testi”,“İlkokul Öğrencilerine Yönelik Dijital Okuryazarlık Ölçeği”ve“İlköğretim Düzeyindeki Çocuklar İçin Problem Çözme Envanteri”aracılığıyla toplanmıştır. Çalışmadan elde edilen veriler SPSS 25 paket programı aracılığıyla analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda, ters yüz edilmiş öğrenme modelinin öğrencilerin akademik başarılarını, dijital okuryazarlık becerilerini ve problem çözme becerilerini anlamlı düzeyde geliştirdiği tespit edilmiştir. Araştırma sonuçlarından hareketle ters yüz edilmiş öğrenme modelinin de içinde olduğu teknoloji destekli öğretim modellerinin ilkokul düzeyinde uygulanması çalışmanın öneriler arasındadır.
Özet (Çeviri)
The use of technology in educational settings has been rapidly increasing in recent years, bringing student-centered and individualized teaching approaches to the forefront. In this context, the in-class implementation of contemporary instructional models such as the Flipped Learning Model has been gaining increasing importance. The aim of this study is to examine the effects of the flipped learning model on fourth-grade primary school students' academic achievement, digital literacy levels, and problem-solving skills in the science course. The research was conducted using a quasi-experimental design with a pre-test–post-test control group, which is one of the quantitative research methods. The sample of the study consists of 50 students studying in two different 4th-grade classes of a public primary school located in the city center of Ağrı during the 2024–2025 academic year. Twenty-five of these students formed the experimental group, while the other twenty-five constituted the control group. In the study, the flipped learning model was applied to the experimental group for four weeks and a total of 12 lesson hours, while the same learning outcomes were taught to the control group using the traditional instructional method. Data were collected through the“Academic Achievement Test for the Unit Effects of Force,”the“Digital Literacy Scale for Primary School Students,”and the“Problem-Solving Inventory for Primary School Children.”The data obtained were analyzed using the SPSS 25 software package. The results of the study revealed that the flipped learning model significantly improved students' academic achievement, digital literacy, and problem-solving skills. Based on the research findings, it is recommended that technology-supported instructional models, including the flipped learning model, be implemented at the primary school level.