The philosophy of Luce Irigarayan insight into the method
Luce Irigaray'ın felsefesimetoda ilişkin bir kavrayış
  1. Tez No: 977075
  2. Yazar: SELİN CESUR ERDEM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET BAYRAKTAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez, Luce Irigaray'ın yöntemlerini analiz etmekte ve bu yöntemlerin O'nun felsefesini nasıl şekillendirdiğini göstermektedir. Bu yüzden bu tez, Irigaray'ın birçok eserini, yöntemlerine ilişkin detaylı bir analize tabi tutmuştur. Bu analizle ilgili olarak, bu tez Irigaray'ın dört yöntem kullandığını ve diğer yöntemlerinin bu dördünden türediğini iddia etmektedir. Bu tezin ikinci bölümü Luce Irigaray'ın akademik geçmişine genel bir bakış sunmaktadır. Üçüncü bölümde, İrigaray'ın“özel türde diyalektiği”ve Hegel'in diyalektiğinden farkı incelenmiştir. Bu incelemeler sırasında, İrigaray'ın diyalektiğinin iki kutup arasındaki farkın daima sürdüğü bir diyalektik türü olduğu görülmüştür. Dördüncü bölümde, İrigaray'ın taklit metodu incelenmiş ve İrigaray'ın bu metodu, özneyi her zaman maskülen olarak konumlandıran ataerkil söylemi değiştirmekte kullandığı iddia edilmiştir. Beşinci bölümde İrigaray'ın linguistik ve psikanalitik çalışmaları, psikanaliz ve linguistik arasındaki yakın ilişki nedeniyle beraber incelenmiştir. İrigaray'ın psikanalizin metodlarını Batı Kültürünün ürünlerindeki maskülen anlamları açığa çıkarmak için kullandığı belirtilmiştir. Irigaray'ın linguistik çalışmalarını ise, kadınların kendilerini yeniden ifade etmelerini sağlamaları için yaptığı anlatılmıştır. Altıncı bölümde cinsel farklılık kavramının İrigaray'ın stratejik özcülük metodunun temel unsurlarından biri olduğu, ve bu metodun“taklit”ve“farklı türde bir diyalektik”metotlarının işbirliği olduğu belirtilmiştir. Yedinci bölümde ise Irigaray'ın dört temel yönteminin feminist metodolojideki yerine feminist felsefenin genel özellikleri üzerinden değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis analyses Luce Irigaray's methods and demonstrates how they shape her philosophy. So, this thesis has subjected many of Irigaray's works to detailed analysis concerning her methods. Concerning this analysis, this thesis argues that Irigaray uses four methods and that her other methods derive from these four. The second chapter of this thesis offers an overview of Luce Irigaray's academic background. In the third chapter, Irigaray's“a different type of dialectic”and its differences from Hegel's are analyzed. During these analyses, it is seen that Irigaray's dialectic is one in which the difference between the two terminals always persists. In the fourth chapter, Irigaray's method of“mimicry”is analyzed, and it is argued that Irigaray uses this method to change the patriarchal discourse that always positions the subject as masculine. In the fifth chapter, Irigaray's linguistic and psychoanalytic works are analyzed together due to the close relationship between psychoanalysis and linguistics. It is remarked that Irigaray uses the methods of psychoanalysis to reveal the masculine senses in the products of Western Culture. It was explained that Irigaray's linguistic studies were carried out to enable women to re-express themselves. In the sixth chapter, it is stated that the concept of“sexual difference”is one of the key elements of Irigaray's method of“strategic essentialism,”which is a collaboration between“mimicry”and“a different kind of dialectic.”In the seventh chapter, the position of Irigaray's four basic methods in feminist methodology through the general characteristics of feminist philosophy is addressed.