Pediatrik inflamatuvar bağırsak hastalığı tanılı hastalarda mikronütrient düzeylerinin ve nütrisyon durumunun değerlendirilmesi
Assessment of micronutrient levels and nutritional status in pediatric patients diagnosed with inflammatory bowel disease"
- Tez No: 977090
- Danışmanlar: PROF. DR. DENİZ ERTEM ŞAHİNOĞLU, DOÇ. DR. BİLGE ŞAHİN AKKELLE
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Gastroenteroloji, Child Health and Diseases, Gastroenterology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu çalışmada pediatrik inflamatuvar bağırsak hastalığı (İBH) tanılı olgularda tanı anındaki antropometrik ve biyokimyasal nütrisyon parametrelerinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Yöntem: T.C. Sağlık Bakanlığı Marmara Üniversitesi Pendik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Gastroenteroloji Bilim Dalı'nda, Ocak 2014–Aralık 2023 tarihleri arasında İBH tanısı alan, 195 pediatrik hasta ve 208 sağlıklı çocuk değerlendirilmiştir. Boy, kilo, yaşa göre ağırlık (YGA), yaşa göre boy (YGB) ve vücut kitle indeksi (VKİ) z-skorları ile serum albümin, hemoglobin, demir, ferritin, folat, vitamin B12 ve D düzeyleri gruplar arasında karşılaştırılmıştır. Bulgular: İBH grubunda VKİ, YGA ve YGB z-skorları ile albümin, folat, D vitamini ve demir düzeyleri kontrol grubuna göre anlamlı olarak düşük, vitamin B12 düzeyi ise yüksek bulunmuştur. Crohn hastalarında VKİ, YGA ve YGB z-skorları ve folat, B12, albümin, demir düzeyleri ülseratif kolite (ÜK) göre daha düşük; ferritin düzeyi daha yüksek saptanmıştır. Yaygın tutulumlu Crohn ve ÜK hastalarında antropometrik parametrelerde düşüklük saptanmazken, her iki hasta grubunda folik asit düzeylerinin anlamlı düşük olduğu görülmüştür. Komplike davranış karakteri gösteren Crohn hastalarında YGB z-skorları ve albümin düzeyleri, perianal tutulumu olan hastalarda ise folik asit, Vitamin B12 ve D düzeyleri düşük saptanmıştır. Crohn hastalığında orta-şiddetli hastalık aktivitesi, daha düşük VKİ, YGB z-skorları, demir ve albümin düzeyleri ile ilişkilendirilmiştir. Sonuç: Çalışmamızda, Crohn hastalığında daha belirgin olmak üzere, pediatrik İBH tanılı hastalarda, nütrisyon göstergelerinin olumsuz etkilendiği görülmüştür. İnflamatuvar yükün daha fazla olduğu hastalık fenotiplerinde nütrisyonel etkilenimin dafa fazla olduğu saptanmıştır. Nütrisyonel olumsuzlukların pediatrik İBH'da henüz tanıda tespit edilmesi, kronik inflamatuvar sürecin nütrisyonel parametreler üzerinde kliniğe erken dönemde yansıdığını göstermekte ve düzenli antropometrik değerlendirmenin önemini desteklemektedir.
Özet (Çeviri)
Introduction: This study aimed to evaluate anthropometric and biochemical nutritional parameters at the time of diagnosis in pediatric patients with inflammatory bowel disease (IBD). Methods: This study was conducted at the Department of Pediatric Gastroenterology, Marmara University Pendik Training and Research Hospital, Ministry of Health of the Republic of Türkiye, between January 2014 and December 2023. A total of 195 patients under 18 years of age diagnosed with IBD and 208 healthy controls were evaluated. Height, weight, weight-for-age (WFA), height-for-age (HFA), and body mass index (BMI) Z-scores, along with biochemical parameters including albumin, hemoglobin, serum iron, ferritin, folate, vitamin B12, and vitamin D levels, were compared between groups. Results: In the IBD group, BMI, WFA, and HFA Z-scores, as well as albumin, folate, vitamin D, and serum iron levels were significantly lower and vitamin B12 levels were higher in IBD patients than controls. Among Crohn's disease patients, anthropometric indices and folate, B12, albumin, and iron levels were lower, whereas ferritin levels were higher compared with ulcerative colitis patients. While no abnormalities were detected in anthropometric parameters in patients with extensive Crohn's disease and UC, folic acid levels were found to be significantly lower in both patient groups. HFA z-scores and albumin levels were found to be low in Crohn's disease patients with complicated behavior. In those with perianal disease, folate, B12, and vitamin D levels were significantly lower. Moderate-to-severe disease activity in Crohn's disease was associated with lower BMI, HFA, iron, and albümin levels. Conclusion: At the time of diagnosis, pediatric patients with IBD exhibited markedly impaired growth and nutritional parameters. Crohn's disease demonstrated more severe anthropometric and biochemical involvement compared to ulcerative colitis. Comprehensive nutritional assessment at diagnosis is crucial for evaluating disease severity and guiding therapeutic strategies.