Phanerochaete chrysosporium ME446'da absisik asit (ABA) üretim koşullarının belirlenmesinde biyoreaktör kullanımı
- Tez No: 97710
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SERPİL ÜNYAYAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 36
Özet
oz Bu çalışmada beyaz çürükçül fungus Phanerochaete chrysosporium ME446'da biyoreaktör kültür ortamında ve kontrol kültür ortamında kültür periyoduna bağlı olarak serbest-, bağlı- ve toplam-absisik asit (ABA) üretimi, büyüme ve şeker kullanımı arasındaki ilişki araştırılmıştır. Serbest- ve bağlı-ABA miktarlarının tayininde spektrofotometre tekniği kullanılmıştır. Biyoreaktör kültür ortamında toplam- AB A miktarı, kültür periyodunun 1. gününde 8.67 ug/mL iken, 12.günde 11.74 ug/mL'ye ulaşmıştır. 24.günde ise 5.22 ug/mL'ye azaldı. Kontrol kültür ortamında kültür periyodunun 1. gününde ise toplam-ABA 8.60 u,g/mL iken 12.günde 6.66 u,g/mL'ye, 24.günde 6.59 ug/mL'ye azalmıştır. Biyoreaktör kültür ortammda şeker kullanımı kültür periyodunun 1. gününde 86.15 ug/mL, 24. gününde ise 23.53 ug/mL'ydi. Kontrol kültür ortammda ise kültür periyodunun 1. gün de 84.86 ug/mL, 24. günde ise 25.43 ug/mL olarak saptanmıştır. Aynca, kültür periyoduna bağlı olarak şeker miktarı azalırken KMA'da artma olduğu gözlenmiştir. Çalışmamızın sonucunda Phanerochaete chrysosporium ME446'nın biyoreaktörde üretilmesinin, kontrol gruplarına göre miselyum ve ABA üretimi açısından az da olsa bir avantaj sağlayabileceğini, bununla birlikte biyokütle üretimi açısından biyoreaktörde üretimin de oldukça uygun olabileceğini söyleyebiriz.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT In this study, the levels of endogenous free-, bound- and total-abscisic acid (ABA) producing, dry-weight of mycellium and sugar using which depends on the culture period were searched by using white-rot fungus Phanerochaete chrysosporium ME446 cultured in bioreactor culture and control culture. Spectrophotometer technique was used for determination of the concentrations of endogenous free- and bound- ABA While the amount of total-ABA was 8.67 jig/mL on the culture periods 1st day in bioreactor culture, it arrived at 1 1.74 ug/mL on the 12* day. However, the amoungh of the total-ABA decreased to 5.22 u.g/mL on the 24* day. In control culture, on the periods Is* day, while the total-ABA was 8.60 ug/mL, it decreased at 6.66u.g/mL on the 12ft day and it decreased to 6.59 ug/mL on the 24th day. In bioreactor culture, the sugar using was 86. 1 5 u,g/mL on the culture period's Is* day in bioreactor culture. It is 23.53 u.g/mL on the 24th day. However in control culture it was fixed 84.84 jig/mL on the culture period's 1st day and it is fixed 25.43 u,g/mL on the 24th day. Separately, depending on the culture period while the sugar amounth was decreasing, it was observed that there are was an increase at KMA In conclusion of the our study producing in bioreactor of Phanerochaete chrysosporium ME446 according to the control group, has an advantage in terms of miselyum and ABA producing. In addition, producing a biomass point of view we can say that it is very suitable in bioreactor producing.