Slasher indigo boyama makinesi için entegre otomatik kontrol sistemi tasarımı ve proses iyileştirmeleri
Design of an integrated automatic control system and process improvements for slasher indigo dyeing machine
- Tez No: 977191
- Danışmanlar: PROF. DR. TANER YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışmasında, slasher indigo boyama makinelerinde insan merkezli kalite kontrol süreçlerinin yerini alacak entegre bir otomatik kontrol sistemi tasarlanmıştır. Sistem; kamera tabanlı görüntü işleme, yapay zeka destekli kusur tespiti ve PLC destekli karar destek altyapısı ile prosesin kalitesini artırmakta ve üretim sürecindeki insan hatasını minimize etmektedir. Üç farklı prototip geliştirilmiş, mekanik koruma sistemleri, ışık ve temizlik yapıları açısından sahada test edilmiştir. Özellikle üçüncü prototipte kullanılan mika koruma haznesi, yaylı menteşe montaj sistemi ve sabit temizlik modülü sayesinde hem bakım kolaylığı hem de stabil görüntüleme performansı sağlanmıştır. Saha testleri Rimsa Tekstil tesisinde gerçekleştirilmiş ve sistemin üretim ortamına entegrasyonu başarıyla sağlanmıştır. Yapılan analizler sonucunda geliştirilen yapay öğrenme algoritmalarının kusur tespit oranlarını önemli ölçüde artırdığı görülmüştür. Bu çalışma, makine mühendisliği, görüntü işleme ve otomasyon disiplinlerini bir araya getiren yerli bir yenilikçi çözüm olarak sektöre katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, an integrated automatic control system has been designed for slasher indigo dyeing machines to replace human-based quality control processes. The system increases process quality and minimizes human error in production through a combination of camera-based imaging, AI-supported defect detection, and PLC-assisted decision support architecture. Three prototype systems were developed and tested in terms of mechanical protection units, lighting, and cleaning configurations. Especially in the third prototype, the use of a mica protective housing, spring-loaded hinge mounting system, and fixed cleaning module provided ease of maintenance and stable image capture. Field tests were conducted at Rimsa Textile, and integration of the system into the production line was successfully completed. Analyses demonstrated that the implemented machine learning algorithms significantly improved defect detection accuracy. This study contributes to the sector as a domestic and innovative solution combining mechanical engineering, image processing, and automation disciplines.