Madde kullanan bireylerde dürtüsellik, saldırganlık düzeyleri ile suç davranışında bulunma durumlarının değerlendirilmesi
Evaluation of impulsivity, aggression levels, and criminal behavior in substance users
- Tez No: 977213
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İBRAHİM EROĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Adli Tıp Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, madde kullanan bireylerde saldırganlık ve dürtüsellik düzeylerini belirlemek ve bu özelliklerin madde türü, suç öyküsü, yoksunluk durumu, denetimli serbestlik ve kullanım özellikleriyle ilişkisini değerlendirmek amacıyla yapılmıştır. Kesitsel tasarıma sahip araştırmada, madde kullanan olgu grubu ile madde kullanımı olmayan kontrol grubu karşılaştırılmıştır. Katılımcıların sosyodemografik verileri, madde kullanım profilleri ve adli geçmişleri yapılandırılmış form aracılığıyla değerlendirilmiştir. Saldırganlık Buss-Perry Saldırganlık Ölçeği (BPSÖ) ile, dürtüsellik ise BIS-15-KF ölçeği ile ölçülmüştür. Bulgulara göre olgu grubunun hem toplam saldırganlık hem de dürtüsellik puanları kontrol grubuna kıyasla tüm alt boyutlarda anlamlı derecede yüksek bulunmuştur. Suç/ceza öyküsü ve denetimli serbestlik durumu, saldırganlık ve dürtüsellik puanlarını artıran güçlü risk faktörleri olarak saptanmıştır. Madde türüne göre yapılan analizlerde sentetik kannabinoid, metamfetamin, ekstazi ve pregabalin/gabapentin kullanıcılarında en yüksek saldırganlık ve dürtüsellik düzeyleri gözlenmiştir. Çoklu madde kullanımının ise suç öyküsü, yoksunluk belirtileri ve tedaviye dirençle daha güçlü ilişki gösterdiği belirlenmiştir. Sonuç olarak madde bağımlılığı, davranışsal kontrol ve duygusal düzenleme üzerinde belirgin bozulmaya yol açmakta; saldırganlık ve dürtüsellik bağımlılığın hem nedeni hem de sonucu olarak ortaya çıkabilmektedir. Bulgular, bağımlılık tedavisinde biyolojik, psikososyal ve adli yaklaşımı içeren bütüncül müdahalelerin gerekliliğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to assess the levels of aggression and impulsivity among individuals using psychoactive substances and to examine their relationship with substance type, criminal history, withdrawal symptoms, probation status, and usage characteristics. This cross-sectional research compared a group of substance users with a non–substance-using control group. Sociodemographic data, substance use profiles, and forensic histories were collected using a structured form. Aggression was assessed with the Buss-Perry Aggression Questionnaire (BPAQ), and impulsivity was evaluated using the BIS-15-KF scale. Findings indicated that the substance-using group had significantly higher total aggression and impulsivity scores, including all subscales, compared with the control group. Criminal history and probation were identified as strong risk factors that increased both aggression and impulsivity. Substance-specific analyses revealed that users of synthetic cannabinoids, methamphetamine, ecstasy, and pregabalin/gabapentin exhibited the highest aggression and impulsivity levels. Moreover, polysubstance users demonstrated stronger associations with criminal involvement, withdrawal symptoms, and resistance to treatment. In conclusion, substance dependence substantially impairs behavioral control and emotional regulation, while aggression and impulsivity appear both as contributing factors and consequences of addiction. These findings highlight the necessity of comprehensive treatment approaches that integrate biological, psychosocial, and forensic components to effectively manage substance use disorders.