Konuşma becerisi alanında yapılan lisansüstü çalışmaların incelenmesi: Bir meta sentez çalışması
On speaking skills a meta-synthesis study
  1. Tez No: 977291
  2. Yazar: LEYLA AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BERNA URUN KARAHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Konuşma, bireylerin düşüncelerini etkili biçimde ifade edebilmeleri ve sosyal etkileşim kurabilmeleri açısından dil öğreniminin en temel ve işlevsel becerisidir. Söz konusu becerinin gelişimi yalnızca akademik başarıyı değil, bireyin özgüveni ve toplumsal uyumunu da doğrudan etkilemektedir. Bu doğrultuda çalışmada, konuşma becerisine yönelik gerçekleştirilen lisansüstü tezler sistematik biçimde incelenmiş; alandaki ortak temalar, yönelimler ve ulaşılan sonuçlar belirlenmiştir. Veri grubunu, 2010-2024 yılları arasında Türkçe eğitimi alanında hazırlanan, 70 yüksek lisans, 25 doktora tezi olmak üzere toplam 95 araştırma oluşturmaktadır. Nitel araştırma yaklaşımı temelinde meta-sentez deseniyle yapılandırılan çalışmada, ilgili tezlerin bütüncül bir bakış açısıyla değerlendirilmesi hedeflenmiştir. YÖK Ulusal Tez Merkezi veri kaynağında“konuşma”anahtar sözcüğü kullanılarak yapılan taramada 2010-2024 yılları arasında Eğitim Bilimleri ve Sosyal Bilimler Enstitülerine bağlı bölümlerde 388 araştırmaya ulaşılmıştır. Araştırmaya dâhil edilme ölçütlerine göre Türkçe eğitimi alanında yapılmış 95 tez çalışması incelenmek için seçilmiştir. Seçilen lisansüstü çalışmalara T1, T2, T3…T95 şeklinde kod numaraları verilmiştir. Çalışmada ele alınan tezlerin kodu, yılı, yazarı, yöntemi, modeli, türü, veri toplama araçları ve veri analiz yöntemleri incelenmiştir. Lisansüstü çalışmaların yapıldığı yıllar, üniversiteler, tezlerin türleri, anahtar kelimeleri, araştırma yöntemleri, örneklem grupları, örneklem sayıları gibi genel bilgilere yer verilmiştir. Araştırmalara ait konular ve öneriler tema halinde incelenerek tablolaştırılmıştır. Sonuç ve tartışma bölümünde bulgulardan hareketle elde edilen sonuçlar alanyazındaki çalışmalarla değerlendirilmiştir. Araştırmadan elde edilen bazı sonuçlara göre, Türkiye'de konuşma becerisine yönelik yapılan lisansüstü çalışmaların yıllara göre dağılımları incelendiğinde en fazla çalışmanın“2022”yılında gerçekleştiği gözlemlenmiştir. Araştırma kapsamına alınan lisansüstü çalışmaların üniversitelere göre dağılımlarına bakıldığında ise en fazla çalışmanın yürütüldüğü üniversitenin“Gazi Üniversitesi”olduğu tespit edilmiştir. İncelenen 95 çalışmanın 70 tanesini yüksek lisans tezi 25 tanesini ise doktora tezi oluşturmuştur. Araştırmalarda örneklem grubunun büyük ölçüde ortaokul öğrencilerinden oluştuğu belirlenmiştir. Ele alınan lisansüstü çalışmaların büyük çoğunluğu konuşma becerisine yönelik teknik, yöntem, strateji, materyal, model ve etkinliklerin konuşma becerisine etkisini incelemeyi amaçlamıştır. Araştırma kapsamında incelenen lisansüstü çalışmaların 40'ı nicel, 31'i karma ve 24'ü nitel model ile desenlemiştir. Araştırmalarda veri toplama aracı olarak en fazla tercih edilen veri toplama aracının“ölçek”olduğu tespit edilmiştir. Araştırmacıların en fazla öneride bulundukları konu ise konuşma becerisiyle ilgili alanyazında eksikliklerin giderilmesine yönelik öneriler olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Speaking is one of the most fundamental and functional skills in language learning, enabling individuals to express their thoughts effectively and engage in social interactions. The development of this skill directly influences not only academic success but also an individual's self-confidence and social adaptation. Accordingly, this study systematically examines postgraduate theses focusing on speaking skills, identifying common themes, trends, and findings within the field. The data set comprises a total of 95 theses prepared in the field of Turkish language education between 2010 and 2024, including 70 master's and 25 doctoral theses. Structured on a qualitative research approach, the study employs a meta-synthesis design with the aim of evaluating the relevant theses from a holistic perspective. Using the keyword“speaking”in a search conducted through the Council of Higher Education (YÖK) National Thesis Center database, a total of 388 studies conducted between 2010 and 2024 within departments affiliated with institutes of educational and social sciences were identified. Based on the inclusion criteria of the study, 95 theses specifically focused on the field of Turkish language education were selected for detailed examination. Each of the selected postgraduate studies was assigned a code in the format T1, T2, T3, ..., T95. For each thesis included in the study, information regarding its code, year, author, research method, research model, type, data collection instruments, and data analysis techniques was recorded. The study includes general information on the years in which the postgraduate studies were conducted, the universities, types of publication, keywords, research methods, sample groups, and sample sizes. The research topics and recommendations were examined thematically and presented in tabular form. In the conclusion and discussion section, the results obtained from the findings were evaluated in the context of the existing literature. According to some of the findings, when the distribution of postgraduate studies on speaking skills in Turkey is examined by year, it is observed that the highest number of studies was conducted in“2022”. An analysis of the distribution of the postgraduate studies included in the research according to universities revealed that“Gazi University”conducted the highest number of studies. Among the 95 theses examined, 70 were master's theses and 25 were doctoral dissertations. It was determined that the sample groups in the studies largely consisted of middle school students. The vast majority of the postgraduate studies examined aimed to investigate the effects of techniques, methods, strategies, materials, models, and activities on speaking skills. Of the theses analyzed within the scope of the study, 40 employed a quantitative, 31 a mixed-method, and 24 a qualitative research design. It was also found that“scales”were the most commonly used data collection instruments in these studies. It was concluded that the most frequent recommendations made by researchers were aimed at addressing the gaps in the literature related to speaking skills.