Down sendromlu ve tipik gelişen çocuklarda zihin kuramı ve pragmatik dil becerilerinin karşılaştırılması
A comparsion of theory of mind and pragmatic language skills in children with Down syndrome and typically developing children
  1. Tez No: 977302
  2. Yazar: ELİF YILMAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İLİM AKSU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dil ve Konuşma Terapisi, Language and Speech Therapy
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Tınaztepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, TEDİL eşdeğer yaşı 5;0–5;11 arasında olan Down sendromlu ve tipik gelişim gösteren çocukların zihin kuramı ve pragmatik dil becerilerini karşılaştırmayı ve her iki grup için zihin kuramı ile pragmatik dil becerileri arasındaki ilişkiyi incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırmada, 16 Down sendromlu ve 16 tipik gelişim gösteren toplam 32 katılımcı yer almaktadır. Katılımcıların dil becerileri, Türkçe Erken Dil Gelişim Testi (TEDİL) ile; zihin kuramı becerileri, Birinci Düzey Yer Değiştirmeli Testler, Beklenmedik İçerik ve Görünüm Gerçeklik Testi ile ve pragmatik dil becerileri Pragmatik Dil Becerileri Envanteri (PDBE) aracılığıyla değerlendirilmiştir. Çalışmanın istatistiksel analizinde IBM SPSS 26.0 paket program kullanılmıştır. Analiz sonucunda Down Sendromlu ve tipik gelişim gösteren çocukların zihin kuramı becerileri arasında anlamlı bir farklılık bulunmamıştır. Down sendromlu çocukların pragmatik dil becerilerinin tipik gelişim gösteren çocuklara oranla düşük düzeyde olduğu saptanmıştır. Ayrıca, iki grupta da zihin kuramı ile pragmatik dil becerileri arasında anlamlı ve pozitif yönde ilişkiler bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aims to compare the theory of mind and pragmatic language skills of children with Down syndrome and typically developing children whose TEDİL equivalent age ranges between 5;0 and 5;11, and to examine the relationship between theory of mind and pragmatic language skills in both groups. The study includes a total of 32 participants: 16 children with Down syndrome and 16 typically developing children. The language skills of the participants were assessed using the Turkish Early Language Development Test (TEDİL); theory of mind skills were evaluated through First-Order False Belief Tasks, the Unexpected Contents Task, and the Appearance–Reality Task; and pragmatic language skills were measured using the Pragmatic Language Skills Inventory (PLSI). IBM SPSS 26.0 software was used for the statistical analyses. The results showed no significant differences between children with Down syndrome and typically developing children in terms of theory of mind skills. However, the pragmatic language skills of children with Down syndrome were found to be lower compared to those of typically developing children. In addition, significant and positive correlations were observed between theory of mind and pragmatic language skills in both groups.