Türk yerel yönetimlerinde dijitalleşmenin önemi: E-belediyecilik uygulaması örneği
The importance of digitalization in turkish local governments: E-municipality application example
- Tez No: 977417
- Danışmanlar: PROF. DR. FEYZULLAH ÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Bilim Dalı
Özet
Yerel yönetimlerde dijitalleşme, yerel yönetimlerin hizmetlerini dijital araçlar ve platformlar aracılığıyla sunması sürecidir. Bu süreç, halkla etkileşimin iyileştirilmesi, yönetimsel verimliliğin artırılması, şeffaflık ve hesap verebilirliğin sağlanması gibi bir dizi önemli yararlar sağlamaktadır. Bu dijital dönüşüm süreci hem yerel yönetimlerin iç işleyişini geliştirmeyi hedeflemekte hem de toplumun tüm kesimlerinin yararlanabileceği hizmetler sunarak yerel yönetimlerin halkla olan etkileşimini ve güvenini artırmaktadır. Yerel yönetimlerde dijitalleşmenin en önemli yansımalarından birisi ise e- belediyecilik uygulamasıdır. E-belediyecilik uygulamaları, yerel yönetimlerin dijitalleşmesiyle, belediyeler tarafından sunulan hizmetlerin çevrimiçi platformlar aracılığıyla sunulmasını sağlayan bir dijital yönetim modelidir. Bu uygulamalar, vatandaşların belediyeye ait hizmetlere daha hızlı, kolay ve verimli bir şekilde erişmesini sağlamaktadır E-belediyecilik uygulamaları, yalnızca vatandaşların işlemlerini kolaylaştırmakla kalmaz, aynı zamanda belediyelerin daha verimli çalışmasına, şeffaflık sağlamasına ve hizmet kalitesini artırmasına da olanak tanımaktadır. Bu çalışmada da e- belediyecilik uygulamasının yerel yönetimlerdeki yeri ve önemine dikkat çekilmektedir.
Özet (Çeviri)
Digitalization in local governments is the process of local governments providing their services through digital tools and platforms. This process provides a number of important benefits such as improving interaction with the public, increasing administrative efficiency, and ensuring transparency and accountability. This digital transformation process aims to both improve the internal functioning of local governments and increase the interaction and trust of local governments with the public by providing services that all segments of society can benefit from. One of the most important reflections of digitalization in local governments is the e-municipality application. E-municipality applications are a digital management model that enables the services provided by municipalities to be provided through online platforms through the digitalization of local governments. These applications enable citizens to access municipal services faster, easier, and more efficiently. E-municipality applications not only facilitate citizens' transactions, but also enable municipalities to work more efficiently, provide transparency, and increase service quality. This study also draws attention to the place and importance of e-municipality applications in local governments.