Roma uygarlığında Iulius-Claudius hanedanlığı döneminde iktidar ve astroloji ilişkisi
The relationship between power and astrology during the Iulius-Claudius dynasty in Roman civilization
- Tez No: 977452
- Danışmanlar: PROF. DR. ERKAN İZNİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eskiçağ Bilim Dalı
Özet
İnsan, ilk günden bugüne evreni anlamlandırma çabası içinde olmuş ve bu anlam arayışı birçok kavramın ortaya çıkmasına sebebiyet vermiştir ki bunlardan biri de astrolojidir. İlk çıkış noktası Roma olmasa da, günümüz astrolojisinin ve gezegen isimlerinin bu uygarlıktan geldiği bilinmektedir. Roma'nın astrolojiyle tanışması savaşlar sonucunda, elit kesim arasında yayılım bulması ise Stoacılık sayesinde olmuştur. Erken İmparatorluk Dönemi'nde ise Octavius kendi meşruiyetini gökyüzüne bağlayarak astrolojinin siyasette önünü açan ilk imparator olmuştur. İmparatorlar: Tiberius, Caligula, Claudius ve Nero kendileri için gerekli gördükleri yerlerde bu yöntemi kullanmayı tercih etmişlerdir. Bu çalışma, MÖ. 200 - MS. 68 yüzyılları arasını kapsayan zaman dilimini, Roma'nın astrolojiyle tanışma sürecini ve Erken İmparatorluk Dönemi'nde astrolojinin siyasi propaganda amacıyla kullanılıp kullanılmadığını filolojik ve arkeolojik veriler doğrultusunda kavramayı ve tartışmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
From the very first day, human beings have been in an effort to make sense of the universe, and this quest for meaning has led to the emergence of many concepts, one of which is astrology. Although its starting point was not Rome, it is known that today's astrology and the names of the planets came from this civilization. Rome's acquaintance with astrology occurred as a result of wars, while its spread among the elite was made possible through Stoicism. In the Early Imperial Period, Octavius was the first emperor to connect his legitimacy to the heavens, thus opening the way for astrology in politics. Emperors Tiberius, Caligula, Claudius, and Nero preferred to use this method wherever they considered it necessary. This study aims to comprehend and discuss, through philological and archaeological data, the period between 200 BCE and 68 CE, Rome's process of encountering astrology, and whether astrology was used for the purpose of political propaganda in the Early Imperial Period.