Hidrokolloidlerin ayran stabilitesinepotansiyel katkıları üzerine bir araştırma
A study on the potential effects of hydrocolloi̇ds on ayran (dri̇nkable yogurt) stabi̇li̇ty
  1. Tez No: 977535
  2. Yazar: FURKAN ARSLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİHAT AKIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada ayran üretiminde farklı oranlarda (%0.05, %0.1 ve %0.2) aljinat, karragenan ve karboksimetil selüloz kullanımının ayranda fizikokimyasal, mikrobiyolojik, duyusal ve reolojik özellikleri üzerine olan etkileri depolama süresince tespit edilmiştir. Üretilen bu ayranlar 100 mililitrelik plastik kaplar içerisinde 28 gün süresince 4°C'de depolanmıştır. Kullanılan hidrokolloidlerin LAB üzerinde olumsuz etkisi görülmemiştir. Tüm örnekler dikkate alındığında kayma hızı arttıkça viskozite azalma eğilimi göstermektedir. Reolojik analizler sonucunda ayran örneklerinin Newtoniyen olmayan, psödoplastik (kayma incelmesi gösteren) bir akış davranışı sergilediğini doğrulamaktadır. Gerçekleştirilen analizler sonucunda dönüş hızına bağlı olarak reolojik özelliklerde düşüş görülmüştür. Depolama süresi sonunda renk parametreleri değerlendirildiğinde en koyu renk C2 ayranında, en açık renk ise K1 ayranı olarak tespit edilmiştir. Tat parametrelerinin sonuçlarına göre kullanılan hidrokolloidler ve oranları içerisinden KMS ve karragenanın %2 oranında kullanımı ayran tadını olumsuz yönde etkilemiştir. Kontrol örneği yüksek puanlar alarak C ve K örneklerini geride bırakmıştır. Ayranda kullanılan Aljinat (%0,05 ve %0,2) örnekleri diğer örneklerle karşılaştırıldığında duyusal analiz tat puantajı daha yüksek çıkmıştır. Depolama süresince duyusal analiz koku puantajı değerlerine göre A1 (Aljinat %0,1) ve A2 (Aljinat %2) örnekleri en yüksek beğeniyi almıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of using alginate, carrageenan, and carboxymethyl cellulose at different ratios (0.05%, 0.1%, and 0.2%) in ayran production on the physicochemical, microbiological, sensory, and rheological properties of ayran were determined during storage. The produced ayran samples were stored at 4°C for 28 days in 100-milliliter plastic containers. No adverse effect of the hydrocolloids used on LAB was observed. Considering all samples, viscosity tended to decrease as shear rate increased. Rheological analyses confirmed that the yogurt samples exhibited non-Newtonian, pseudoplastic (shear thinning) flow behavior. The analyses revealed a decrease in rheological properties depending on the rotation speed. When the color parameters were evaluated at the end of the storage period, the darkest color was found in the C2 yogurt, and the lightest color was found in the K1 yogurt. According to the taste parameter results, the use of KMS and carrageenan at a rate of 2% among the hydrocolloids and their ratios used negatively affected the taste of the yogurt. The control sample scored high, leaving samples C and K behind. When compared to other samples, the alginate (0.05% and 0.2%) samples used in the yogurt had a higher sensory analysis taste score. During storage, the A1 (alginate 0.1%) and A2 (alginate 2%) samples received the highest approval ratings based on the sensory analysis odor score values.