Pirinç-mısır bazlı glütensiz makarnaların viskoelastik özellikleri
Viscoelastic properties of rice-corn based gluten free pasta
- Tez No: 179662
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE ELÇİN EMRE, PROF. DR. AHMET KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Bölümü
- Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Çölyak hastalık oranı gelişmiş teşhislere rağmen gittikçe artmakta ve yeme alışkanlıklarını degiştirmektedir. Günümüzde, yüksek kaliteli glütensiz ürünlere karşı büyük bir talep oluşturmaktadır. Glütenin makarnaya güçlü bir ağ yapısı vermesi ve pişirme sırasında dağılmayı engellemesi nedeniyle, glütensiz makarna üretmek zordur. Polisakkaritlerin özelliklerinden dolayı, hidrokolloidlerin hamura eklenmesinin, hamurun viskoelastik özelliğini geliştirmesi beklenir. Hidrokolloidlerin, glütensiz hamurun reolojik özellikleri üzerine etkisi onların molekül yapılarıyla ilgilidir.Glütensiz formülasyonlu hamur reolojisinde proteinler ve hidrokolloidlerin etkisi % 60, 80, 100 jelatinize pirinç ve jelatinize mısır-jelatinize pirinç unu karışımları temel alınarak araştırıldı. Karboksi metil selüloz (KMS), ksantan gam, guar gam, karagenan gam, keçi boynuzu gamı (KBG), kazein proteini ve yumurta akı içeren % 2 g/g hidrokolloidler ve proteinler eklendi. Hamurların reolojik davranış çalışması Dinamik Mekanik Analiz Cihazı (DMA) ve Teskstür Analiz cihazıyla yapıldı. Hamurun deformasyona karşı direnci ve elastikliğini sürünme-geri kazanım ve dinamik viskoelastik ölçümleriyle belirlendi ve sonuçlar Burger denklemiyle modellendi. Eklenen hidrokolloidler arasında en düşük sürünme komplians değerlerini ksantan ve KMS gamlarının gösterdiği bulundu. Sürünme kompliansı elastik kısmının en yüksek değerleriyle kanıtlandığı gibi elastik özelliklerin artırdığını gösterdiler. Mısır-pirinç ve pirinç hamurunun elastik davranışı kazein eklendiğinde artmıştır.
Özet (Çeviri)
The incidences of celiac disease are increasing largely due to improved diagnostic procedures and changes in eating habits. Currently, this creates a high demand for high quality gluten-free products, such as gluten-free pasta. Preparation of gluten-free pasta is difficult, as the gluten contributes to a strong protein network that prevents dissolution of the pasta during cooking. Improvement of viscoleastic properties of doughs by incorporation of hydrocolloids to doughs is expected because of the enhanced viscoelastic properties of the polysaccarides. The effect of hydrocolloids on rheological properties of gluten-free dough is related to their molecular structure.The effect of hydrocolloids and proteins on dough rheology in gluten-free formulations based on 60, 80, 100 % gelanized rice and gelatinized corn-gelatinized rice flour mixture were investigated. Hydrocolloids and proteins added at 2% w/w were carboxymethylcellulose (CMC), xanthan gum, guar gum, carrageenan gum, locust bean gum (LBG), casein protein and egg-white. The study on rheological behavior of doughs were performed by Dynamic Mechanical Analyzer (DMA) and Texture Analyzer. The elasticity and resistance to deformation of dough were determined by creep-recovery and dynamic viscoelastic measurments, and the results were modelled by Burger equation. It was found that xhanthan and CMC exhibited the lowest creep compliance values among the added hydrocolloids. They showed the most enhanced elastic properties as evidenced by the highest values of elastic portion of creep compliance. Incorporation of casein increased the elastic behavior of the rice and corn-rice dough.