TMS 19 ve Vergi Mevzuatı açısından kıdem tazminatı hesaplamasının finansal tablolara etkisi ve bir uygulama örneği
Effect of severance payment calculation on financial statements in terms of IAS 19 and Tax Legislation and an application sample
  1. Tez No: 977689
  2. Yazar: ERAY HARUN AVCI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YASEMİN ACAR UĞURLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe ve Denetim Bilim Dalı
Özet
Kıdem tazminatı, bir çalışanın belirli bir süre aynı işyerinde çalıştıktan sonra iş sözleşmesinin kanunda belirlenen nedenlerle sonlandırılması durumunda işverence ödenen tazminattır. Kıdem tazminatı işçi haklarını koruyan bir güvence mekanizması olması yanında işverenlerin finansal planlamalarında dikkate alması gereken önemli bir yükümlülüktür. Türkiye Muhasebe Standardı (TMS) 19 Çalışanlara Sağlanan Faydalar Standardı, iş kanunu ve borçlar kanunu kapsamında işçi hakları, çalışanlara sağlanan faydaların vergisel açıdan incelenmesi, işçilere sağlanan menfaatlerin muhasebeleştirilmesi ve mali tablolara etkisi bu çalışmanın kapsamını oluşturmaktadır. Çalışmada kıdem tazminatının, TMS 19 ve vergi mevzuatı çerçevesinde muhasebeleştirilmesi ve finansal tablolara etkisi ele alınmaktadır. TMS 19, kıdem tazminatını uzun vadeli çalışanlara sağlanan faydalar kapsamında değerlendirmekte ve işletmelerin, bu yükümlülüğü aktüeryal varsayımlar kullanarak hesaplamasını öngörmektedir. Vergi mevzuatı açısından kıdem tazminatı karşılıkları gider olarak dikkate alınmamaktadır. Söz konusu mevzuata göre kıdem tazminatı, çalışana fiili ödeme yapıldığında vergi matrahından indirilebilmektedir. TMS 19, çalışanlara sağlanan faydaların işletmenin finansal tablolarında nasıl raporlanacağını belirlerken, vergi mevzuatı kıdem tazminatı gibi giderlerin hangi koşullarda vergiden düşülebileceğini düzenlemektedir. Bu durum, finansal tablolar ile vergi uygulamaları arasında farklılıklara neden olmaktadır. Çalışmanın amacı, işletmelerin finansal yönetim süreçlerinde kıdem tazminatı yükümlülüğünü etkin bir şekilde nasıl ele alabileceklerini ortaya koymaktır.
Özet (Çeviri)
Severance pay is a compensation paid by the employer when an employee's employment contract ends after working for a certain period at the same workplace due to specific reasons. In addition to being a safeguard mechanism that protects employee rights, severance pay is an important obligation that employers must consider in their financial planning. The scope of this study includes employee rights under labor law and the obligations defined by the Turkish Accounting Standard (TAS) 19 Employee Benefits Standard, the tax treatment of employee benefits, the accounting of these benefits, and their impact on financial statements. This study examines the accounting treatment of severance pay within the framework of TAS 19 and tax legislation and its effects on financial statements. TAS 19 classifies severance pay as a long-term employee benefit and requires companies to calculate this liability using actuarial assumptions. From a tax perspective, provisions for severance pay are not considered an expense. According to tax legislation, severance pay can only be deducted from the tax base when the actual payment is made to the employee. TAS 19 outlines how employee benefits should be reported in the financial statements, while tax legislation governs the conditions under which severance pay and similar expenses can be deducted from the tax base. This creates discrepancies between financial statements and tax practices. The goal of the study is to show how businesses can effectively address severance pay obligations in their financial management processes.