The impact of gender on leadership styles and leadership effectiveness on construction and real estate companies in Istanbul, Turkey
Cinsiyetin liderlik tarzlarına VR liderlik etkinliğine etkisi İstanbul, Türkiye'de inşaat ve gayrimenkul şirketleri üzerindeki etkisi
- Tez No: 696293
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KAĞAN OKATAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Bu araştırmanın amacı, sırasıyla gayrimenkul ve inşaat şirketlerinde cinsiyetin etkisini ve dönüşümcü liderlik ile işlemsel liderlik arasındaki etkinliği (karar verme ve ilişkiler) göstermek ve değerlendirmektir. Ayrıca erkek liderlerin kadın liderlerden daha etkili mi yoksa tam tersi mi olduğunu gün ışığına çıkarmaktır. İstanbul'daki 267 katılımcıdan veri toplanmış, çalışma modeli verilerine dayanan Türk firmalarından oluşan örneklem, anket için Sosyal Bilimler için İstatistik Paketi (SPSS) yazılımı kullanılarak, frekans dağılım tabloları, anketin çubuk grafikleri (bölüm A) ve daha fazla korelasyon için R-Square, ANOVA ve Regresyon Analizi (bölüm B) uygulanarak incelenmiştir. Sonuçlar, şirketlerdeki cinsiyet, dönüşümcü liderlik ve işlemsel liderlik arasındaki ilişkinin ve etkinliğinin (karar verme ve ilişkiler) olumlu olduğunu göstermektedir. Bu çalışma, İstanbul'daki şirketlerin demografik profillerini incelemek için betimsel yaklaşımla analiz edilmiş ve hipotezi test etmek için TRFL ve TRSL öğeleri geliştirilmiştir. Veri toplama için Beş Puanlık Likert Ölçeği ve Yedi Puanlık Likert ölçeği anketi uygulanmıştır, tüm maddelerin güvenirlik istatistikleri erkekler için 0.887 ve kadınlar için 0.915 olup, değişkenler arasındaki ilişkiyi ölçmek için mükemmel bir sonuçtur. DM ve R'nin şirketlerin TRFL ve TRSL üzerindeki etkisini göstermek için regresyon analizi R-Kare yorumu, ANOVA kullanılmıştır. İstatistiksel analiz ayrıca bu model için sonuçlar ve öneriler de göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose and aim of this research are to show and evaluate the impact of gender and the effectiveness (Decision making and relationships) between transformational leadership and transactional leadership respectively in real estate and construction companies. In addition, to bring to light whether male leaders are more effective than female leaders, or the opposite. Data were collected from 267 respondents in Istanbul, sample of Turkish firms based on the study model data were examined using the Statistical Package for the Social Sciences (SPSS) software by applying frequency distribution tables also bar charts of questionnaire (part A) and further correlation, R-Square, ANOVA and Regression Analysis for questionnaire (part B). Results show that the relationship between gender, transformational leadership and transactional leadership and their effectiveness (Decision making and Relationships) in the companies is positive. This study has analyzed through descriptive approach that was used to study about demographic profile of companies in Istanbul, and TRFL and TRSL items have been developed to test the hypothesis. Five-point Likert scale questionnaire and Seven-point Likert scale questionnaire has been adopted for data collection, the reliability statistics of all items was 0.887 for men and 0.915 for women which is excellent, in order to measure the relationship among variables correlation a test was used, regression analysis R-Square interpretation, ANOVA was used to show the impact of DM and R on TRFL and TRSL of the companies. Statistical analysis also showed results and suggestions for this model.