Suriye İç Savaşı ve uluslararası müdahalelerin etkisi
The Syrian Civil War and the impact of international interventions
- Tez No: 977876
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YASİN TAŞPINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
Özet
2011 yılında Tunus'ta başlayan Arap Baharı'nın etkisiyle Suriye'de patlak veren halk hareketleri, kısa sürede rejim karşıtı ayaklanmalara ve ardından uzun soluklu, çok aktörlü bir iç savaşa dönüşmüştür. Suriye iç savaşı, yalnızca ülke içindeki siyasi, etnik ve mezhepsel ayrışmaların bir sonucu değil; aynı zamanda bölgesel ve küresel güçlerin çıkar mücadelelerinin sahası hâline gelmiştir. Bu tezde, Suriye'de yaşanan iç savaşın temel dinamikleri, yerel ve uluslararası aktörlerin konumları, çatışmanın seyrine yön veren dış müdahalelerin etkileri ve uluslararası hukuk çerçevesinde bu müdahalelerin meşruiyeti çok boyutlu olarak ele alınmıştır. ABD'nin rejim karşıtı muhalif gruplara verdiği destek, Rusya'nın Esad rejimine askeri müdahalesi, İran'ın Şii milis güçler aracılığıyla sahadaki etkisi ve Türkiye'nin sınır güvenliği ve göç dalgaları bağlamında yürüttüğü operasyonlar, bu çalışmanın odak noktalarından bazılarını oluşturmaktadır. Literatür taraması yöntemiyle yürütülen araştırma, uluslararası müdahalelerin yalnızca savaşın süresini ve şiddetini artırmakla kalmadığını; aynı zamanda Suriye'nin toprak bütünlüğü, toplumsal yapısı ve egemenlik hakları üzerinde kalıcı tahribatlara yol açtığını ortaya koymaktadır. Tez, ayrıca Suriye krizinin çözümüne dair uluslararası toplumun yetersizliğini ve müdahalelerin uluslararası sistemdeki güç dengesine etkilerini de tartışmaktadır.
Özet (Çeviri)
The Syrian Civil War, which erupted in 2011 in the wake of the Arab Spring, quickly evolved from a local uprising into a prolonged and multifaceted conflict involving numerous regional and global actors. The war in Syria is not solely the result of domestic political, ethnic, and sectarian divisions, but also a reflection of broader geopolitical rivalries and strategic interests. This thesis analyzes the fundamental dynamics of the Syrian conflict, examining the roles and positions of both internal and external actors, as well as the impact of foreign interventions on the course of the war. The research specifically focuses on the United States' support for opposition groups, Russia's direct military intervention in favor of the Assad regime, Iran's deployment of Shiite militias, and Turkey's cross-border operations driven by national security and migration concerns. Through a comprehensive literature review, this study demonstrates that international interventions have not only prolonged and intensified the conflict but have also caused lasting damage to Syria's territorial integrity, societal structure, and sovereignty. Moreover, the thesis evaluates the legality of these interventions within the framework of international law and United Nations resolutions, highlighting the limitations and ineffectiveness of the international community in resolving the crisis. Ultimately, the study argues that the Syrian Civil War exemplifies a broader struggle for regional and global dominance and explores the long-term implications of foreign interventions on peace, stability, and international relations.