Karabük Üniversitesi'ndeki Endonezyalı öğrenciler arasında aktif olarak çevrimiçi oyun oynayanların akademik başarı dinamikleri
Academic achievement dynamics among Indonesian students at Karabük University who actively play online games
- Tez No: 977885
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SIRMA OYA TEKVAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim Ana Bilim Dalı (disiplinlerarası)
Özet
Cevrimiçi oyunlar, internet üzerinden birden fazla kişi tarafından aynı anda oynanan bir eğlence türüdür. Bilgi ve iletişim teknolojisinin hızlı gelişimi ile birlikte çevrimiçi oyunlar günlük yaşamda giderek yaygınlaşan bir fenomen haline gelmiştir. Cevrimiçi oyunlar, Karabük Üniversitesi öğrencileri de dahil olmak üzere her yaştan insanın zevk aldığı popüler bir eğlence biçimi haline gelmiştir. Bu çalışmanın amacı, Karabük Üniversitesi öğrencilerinin çevrimiçi oyun oynamak ve akademik faaliyetler arasında zamanlarını yönetirken karşılaştıkları zorlukları belirlemek, çevrimiçi oyun oynamanın akademik gelişimi destekleme açısından sunduğu fırsatları analiz etmek ve Karabük Üniversitesi öğrencilerinin oyun oynamak ve akademik faaliyetler arasında denge kurmak için kullandıkları stratejileri araştırmaktır. Bu çalışmada nitel bir yaklaşım benimsenmiş ve araştırma yöntemi olarak vaka çalışması yaklaşımı kullanılmıştır. Çalışma, aktif olarak çevrimiçi oyun oynayan Karabük Üniversitesi öğrencilerinin akademik başarı dinamikleri içindeki algı ve deneyimlerine odaklanarak, bu süreçte karşılaşılan zorlukları, fırsatları ve stratejileri ele almaktadır. Araştırmada veri toplama yöntemi olarak üçgenleme teknikleri kullanılmış ve görüşme, gözlem ve belgeleme yöntemlerinden yararlanılmıştır. Veriler daha sonra tematik analiz kullanılarak analiz edilmiştir. Görüşme sonuçlarına göre, Karabük Üniversitesi'nde eğitim görmekte olan öğrencilerinin çevrimiçi oyunlarla akademik faaliyetler arasında denge kurmada karşılaştıkları zorluklar üç zorlukta yatmaktadır: zaman, motivasyon ve çevrimiçi oyunların öğrenmenin niteliği ve niceliğine etkisi. Buna ek olarak, çevrimiçi oyunlar Karabük Üniversitesi öğrencilerine sosyal ağlarını genişletme ve öğrenme ve iletişim için bir araç olma fırsatı sunmaktadır. Uygulanan stratejiler arasında etkili zaman yönetimi ve belirlenen kurallara uymada disiplin yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
Online game is a form of entertainment played by multiple people simultaneously over the internet. Online games have become an increasingly common phenomenon in everyday life, driven by the rapid advancement of information and communication technology. Online games have become a popular form of entertainment enjoyed by people of all ages, including students at Karabük University. The purpose of this study is to identify the challenges faced by Karabük University students in managing their time between playing online games and academic activities, analyse the opportunities offered by playing online games in supporting academic development, and explore the strategies used by Karabük University students to achieve a balance between playing games and academic activities. This study employs a qualitative approach, and the research method applied is a case study approach. The study focuses on the perceptions and experiences of Karabük University students in the dynamics of academic achievement among Karabük University students who actively play online games, considering the challenges, opportunities, and strategies involved. In conducting the research, triangulation techniques were applied as data collection methods, including interviews, observations, and documentation. The data was then analysed using thematic analysis. Based on the results of the interviews, the challenges faced by Karabük University students in balancing online gaming with academic activities lie in three challenges, namely time, motivation, and the influence of online gaming on the quality and quantity of learning. In addition, online gaming provides opportunities for Karabük University students to expand their social networks and become a medium for learning and communication. Strategies implemented include effective time management and discipline in adhering to established rules.