Siber zorbalık ve mağduriyetinin ruhsal belirtiler ve sosyal destek mekanizmaları açısından incelenmesi
Examination of cyberbullying and victimization in terms of psychological symptoms and social support mechanisms
- Tez No: 977941
- Danışmanlar: DOÇ. DR. REYHAN SAYDAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyal Hizmet, Social Work
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
Özet
Bilgi ve iletişim teknolojileri aracılığıyla zarar verme amacı güden, kasıtlı ve süreklilik gösteren davranışlar siber zorbalık olarak tanımlanmaktadır. Siber zorbalık, alan yazında çeşitli bireysel, ilişkisel ve çevresel birçok faktör ile açıklanmaya çalışılmıştır. Bu araştırma siber zorbalık ve mağduriyetinin ruhsal belirtiler ile sosyal destek mekanizmaları açısından incelenmesi amacıyla tasarlanmıştır. Çalışmanın örneklemi, 18 ile 35 yaş arasındaki 390 genç yetişkinden oluşmaktadır. Araştırmada Kişisel Bilgi Anketi, Üniversite Öğrencileri için Siber Zorbalık Envanteri, Belirti Tarama Listesi ve Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeği kullanılmıştır. Toplanan verilerin analizi SPSS-27 istatistik programı kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Siber zorbalık ve ruhsal belirtiler incelendiğinde pozitif yönlü ilişkiler tespit edilirken, siber zorbalık ile sosyal destek incelendiğinde anlamlılık bulunamamıştır. Siber mağduriyet ve ruhsal belirtiler incelendiğinde pozitif yönlü anlamlı ilişkiler tespit edilmiştir. Siber mağduriyet ve sosyal destek ilişkisinde ise negatif anlamlı ilişkilere rastlanmıştır. Siber zorbalık ve siber mağduriyet bağlamında cinsiyet değişkenine göre anlamlı farklılıklar tespit edilirken; yaş, eğitim durumu, çalışma durumu ve medeni hâl değişkenlerine göre anlamlı bir farklılık bulunmamıştır. Çalışmada siber zorbalık ve siber mağduriyetin yordanmasında birçok faktör ele alınmış ve sonuçlar literatür eşliğinde tartışılmıştır. Araştırmanın sonucunda, farkındalık programlarının geliştirilmesi, siber zorbalığa yönelik multidisipliner yaklaşımların benimsenmesi ve siber zorbalık çalışmalarında kullanılabilecek örneklemlerin değerlendirilmesi gibi konularda uygulayıcılara ve araştırmacılara çeşitli öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Cyberbullying is conceptualized as the intentional and repetitive use of information and communication technologies to inflict harm. Within the literature, cyberbullying has been examined through a range of individual, relational, and environmental factors. This study was designed to examine cyberbullying and cybervictimization in terms of psychological symptoms and social support mechanisms. In this study, the sample included 390 young adults within the 18–35 age range. Data were collected using the Personal Information Questionnaire, the Cyberbullying Inventory for University Students, the Symptom Checklist, and the Multidimensional Scale of Perceived Social Support. Data analysis was conducted using SPSS version 27. The analyses revealed several findings. Although positive correlations were observed between cyberbullying and psychological symptoms, no significant association was detected between cyberbullying and social support. Significant positive associations were identified between cybervictimization and psychological symptoms. Cybervictimization was found to be significantly negatively correlated with social support. Findings indicated that, within the scope of cyberbullying and cybervictimization, significant differences emerged in relation to gender; however, no significant differences were identified in terms of age, educational background, employment, or marital status. The study considered multiple factors in predicting cyberbullying and cybervictimization, and the results were discussed in the context of the existing literature. As a result of the study, various recommendations were offered to practitioners and researchers, such as the development of awareness programs, the adoption of multidisciplinary approaches to cyberbullying, and the consideration of sample groups that could be utilized in cyberbullying research.