Üniversite öğrencilerinin laktasyonel amenore yöntemine ilişkin bilgi ve tutumları
University students' knowledge and attitudes towards lactational amenorrhea method
- Tez No: 978122
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÇİLER YEYĞEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ebelik, Midwifery
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Tınaztepe Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada; Üniversite öğrencilerinin laktasyonel amenore yöntemine ilişkin bilgi ve tutumları üzerine etkisinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırma tanımlayıcı tipte bir çalışmadır. Araştırmanın evrenini, 01.01.2024-31.12.2024 tarihleri arasında İzmir Tınaztepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Ebelik ve Hemşirelik Bölümü 3. ve 4. sınıfta öğrenim gören 232 öğrencilerden oluşturulmuştur. Verilerin toplanmasında; tanıtıcı özellı̇kler bilgı̇ formu, Laktasyonel Amenore Metoduna ilı̇şkı̇n bilgı̇ formu kullanılmıştır. Verilerin analizinde sayı yüzde dağılımı, ortalama, standart sapma, Ki- kare analiz yöntemi kullanılmıştır. Çalışmada p <0,05 olan değerler istatiksel olarak anlamlı kabul edilmiştir. Bu çalışmada öğrencilerin etkili doğal emzirmenin kontraseptif etkisi puanların ortalaması 2,4±0,9, LAM 'da anne bebeğini günde emzirme sayısı puanların ortalaması ise 11,2±5,9'dır. Öğrencilerin Aile planlaması eğitimi alma durumları %59,5, eğitim almayan öğrenciler %40,5 olarak belirlenmiştir. Öğrencilerin Laktasyonel Amenore Metodunu (LAM) %30,2'si bildiklerini, %63,4 bilmediklerini belirtilmiştir. Ebe ve hemşirelik öğrencilerin LAM konularında bilgi düzeyleri genel olarak yeterli olmadığı görülmüştür. Sağlıkla ilişkili birimlerde öğrenim gören tüm öğrencilerin kadınlara laktasyonel amenore yöntemi dahil aile planlaması yöntemlerine ilişkin etkin danışmanlık yapabilmeleri için eğitim müfredatlarında bu dersin yer alması ve farkındalık çalışmalar kapsamında eğitimlerin düzenlenmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to determine the effect of university students' knowledge and attitudes on lactational amenorrhea method. The study is a descriptive study. The universe of the study was formed by 232 students studying in the 3rd and 4th grades of İzmir Tınaztepe University, Faculty of Health Sciences, Department of Midwifery and Nursing between 01.01.2024-31.12.2024. In collecting the data, introductory characteristics information form, information form related to Lam were used. Number percentage distribution, mean, standard deviation, Chi-square analysis method were used in the analysis of the data. In the study, p <0.05 values were considered statistically significant. In this study, the mean score of the students on the contraceptive effect of effective natural breastfeeding is 2.4±0.9, and the mean score of the number of times a mother breastfeeds her baby per day in LAM is 11.2±5.9. The status of the students receiving family planning education was determined as 59.5%, and the students who did not receive education was 40.5%. It was stated that 30.2% of the students knew the Lactational Amenorrhea Method (LAM), and 63.4% did not know. It is thought that the knowledge level of midwifery and nursing students on AP and LAM-related issues is generally insufficient. It is recommended that this course be included in the curriculum and that trainings be organized within the scope of awareness studies so that all students studying in health-related positive units can provide effective counseling to women on family planning methods, including lactational amenorrhea management.