Marmaris-Muğla yöresinde üretilen çam ballarının mikroskobik analizi ve organoleptik özelliklerinin saptanması
The Microscobic analysis and determination of organoleptic properties of honeydew honey from pine produced in the Marmaris-Muğla region
  1. Tez No: 97816
  2. Yazar: AYGÜN ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KADRİYE SORKUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
ÖZET 1998 yılının Eylül, Ekim ve Kasım aylarında Marmaris- Muğla yöresinden toplanan 30 çam balı örneğinde mikroskobik ve organoleptik analizler yapılmıştır. Çalışılan ballarda 60 çeşit polen taksonuna rastlanmış olup, Eucalyptus camaldulensis, Turgenia ve Hedysarum polenlerinin dört örnekte dominant miktarda bulunduğu tesbit edilmiştir. Örneklerin Balçiği Elementi (BÇE) Sayısı/ Toplam Polen Sayısı (TPS) arasındaki orana, dışardan katkılı nişasta içerip içermediğine ve organoleptik analiz sonuçlarına bakılarak balların kaliteleri saptanmıştır. Balların % 16.7 sinin üstün kaliteli çam balı, % 3.3' ünün kaliteli çam balı, % 16.7' sinin kalitesiz çam balı, % 3.3' ünün kaliteli çam+çiçek balı, % 20' sinin kalitesiz çam+çiçek balı, % 6.7' sinin kaliteli çiçek balı ve % 16.7' sinin kalitesiz çiçek balı olduğu bulunmuştur. İncelenen örneklerin %86.7' sinde polenlerden kaynaklanan nişasta, %66.7' sinde ise dışarıdan katkılı nişasta varlığı tesbit edilmiş olup, çam balı renginin sarımsı kahverengiden, kırmızımsı kahverengi arasında değiştiği, koku ve tadının ise karakteristik olarak“mayhoş”olduğu bulunmuştur. Balların kalitelerinin belirlenmesinde organoleptik analizler ile birlikte balların kesim (hasat) zamanlan da karşılaştırılmış, organoleptik durumların BÇE/TPS oram ile paralellik gösterdiği, ancak kesim zamanlarının bal kalitesinde herhangi bir belirleyici rol oynamadığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT Microscopic and organoleptic analyses of 30 pine honey samples collected from the Muğla-Marmaris Province of Turkey in September, October and November 1998 were done. 60 pollen taxa were identified and it was found that, Eucalyptus camaldulensis, Turgenia and Hedysarum pollen grains were dominant in four samples. The Quality of honey samples was determined by correlating the Number of Honeydew Element (HDE) to the Number of Total pollen ratio with results of organoleptic analysis in order to determine if starch was added externally. Quality classification of honey samples was found as; 16.7% Extra Quality Pine Honey, 3.3% Average Quality Pine Honey, 16.7 % Poor Quality Pine Honey, 3.3% High Quality Pine+Flower Honey, 20% Poor Quality Pine+Flower Honey, 6.7% High Quality Flower Honey, 16.7% Poor Quality Flower Honey. Starch was found as pollen originated in 86.7% of the samples. On the other hand in 66.7% of honey samples it is determined that starch was added externally. It is found out that the colour of the samples of varies from yellowish brown to reddish brown and their charactesristic taste was soury. In qualifying honey samples, harvesting times and organoleptic analysis were also compared. It was observed that organoleptic conditions was parallel to harvesting times. But the quality was not affected by harvesting times.