MPP+ ile indüklenen nörotoksisitede kumarin türevi imperatorinin nöroprotektif etkinliğinin araştırılması
Investigation of the neuroprotective efficacy of the coumarin derivative imperatorin in MPP+ induced neurotoxicity
  1. Tez No: 978132
  2. Yazar: İLAYDA VAROL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SİNEM EZGİ TURUNÇ ÖZOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: İnsan nöroblastoma hücre hattında (SH-SY5Y) MPP+ ile indüklenen nörodejenerasyon modelinde kumarin türevi bir bileşik olan imperatorinin nöroprotektif etkinliğinin araştırılması Yöntem: SH-SY5Y hücrelerinde imperatorin ve MPP+ inkübasyonları için uygun doz ve süre seçildikten sonra deney gruplarında hücre canlılıkları, hücre içi reaktif oksijen türevleri düzeyleri ve hücrelerden salgılanan nitrik oksit seviyeleri belirlenmiştir. Daha sonra deney gruplarındaki hücrelerin ferroptozla ilişkili sistin/glutamat antiportu (xCT) ve glutatyon peroksidaz 4 (GPX4), epigenetik süreçlerle ilişkili sirtuin 1, 2 ve 6 (SIRT1, 2, ve 6), antioksidan savunma ile ilişkili nükleer faktör eritroid 2 ile ilişkili faktör 2 (NRF2), kelch benzeri ECH-ilişkili protein 1 (KEAP1), NAD(P)H kinon dehidrogenaz 1 (NQO1) ve hemoksijenaz-1 (HMOX1), nöroplastisite ile ilişkili cAMP yanıt elemanı bağlayıcı protein-1 (CREB1), beyin kaynaklı nörotrofik faktör (BDNF) ve postsinaptik dansite-95 (PSD95) proteinlerine ait gen ekspresyonlarındaki değişimler gerçek zamanlı PCR yöntemiyle incelenerek ∆∆CT metotlarıyla değerlendirilmiştir. İstatistiksel analiz ANOVA ve LSD testleriyle yapılmıştır. p<0,05 düzeyi istatistiksel olarak anlamlı kabul edilmiştir. Bulgular: İmperatorin, MPP+ nörotoksisitesine karşı hücre canlılıklarını anlamlı bir şekilde yükseltmiştir, hücre içi ROT düzeylerini ise anlamlı bir şekilde düşürmüştür, GPX4, SIRT1,2 ve 6, CREB1, BDNF ve PSD95 genlerinin mRNA ekspresyonlarını anlamlı olarak arttırmıştır, besiyerinden salınan NO2 düzeylerini ise doz bağımlı olarak anlamlı bir şekilde hem arttırmış hem de azaltmıştır, xCT, NRF2, KEAP1, NQO1 ve HMOX1 genlerinin mRNA ekspresyonlarını ise anlamlı olarak düşürmüştür. Sonuçlar: İmperatorin, SH-SY5Y hücrelerinde MPP+ ile indüklenen nörotoksisiteye karşı hücre canlılıkları ile birlikte GPX4, SIRT1, SIRT2, SIRT6, CREB1, BDNF ve PSD95 genlerinin mRNA ekspresyonlarını arttırıp, oksidatif ve nitrozatif stresi azaltarak nöroprotektif bir etkinlik göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: Investigation of the neuroprotective efficacy of imperatorin, a coumarin derivative, in an MPP+ induced neurodegeneration model in the human neuroblastoma cell line (SH-SY5Y) Methods: After selecting appropriate doses and incubation times for Imperatorin and MPP+ in SH-SY5Y cells, the following were determined in the experimental groups: cell viability, intracellular reactive oxygen species (ROS) levels, and NO2 levels secreted from the cells. Subsequently, changes in the gene expression of proteins related to ferroptosis (cystine/glutamate antiport (xCT) and glutathione peroxidase 4 (GPX4)), epigenetic processes (sirtuin 1, 2, and 6 (SIRT1, 2, and 6)), antioxidant defense (nuclear factor erythroid 2-related factor 2 (NRF2), Kelch-like ECH-associated protein 1 (KEAP1), NAD(P)H quinone dehydrogenase 1 (NQO1), and heme oxygenase-1 (HMOX1)), and neuroplasticity (cAMP response element- binding protein-1 (CREB1), brain-derived neurotrophic factor (BDNF), and postsynaptic density-95 (PSD95)) were examined using real-time PCR and evaluated with the ΔΔCT method. Results: Imperatorin significantly increased cell viability and the mRNA expression of GPX4, SIRT1, SIRT2, SIRT6, CREB1, BDNF, PSD95 genes in the context of MPP+ neurotoxicity, simultaneously reducing intracellular ROS levels. Intriguingly, its impact on NO2 levels secreted from the medium was dose-dependent and significant, leading to both increases and decreases. However, Imperatorin significantly decreased the mRNA expression of xCT, NRF2, KEAP1, NQO1, HMOX1 genes. Conclusion: Imperatorin demonstrated neuroprotective efficacy against MPP+ induced neurotoxicity in SH-SY5Y cells by increasing cell viability and the mRNA expression of GPX4, SIRT1, 2, 6, CREB1, BDNF, and PSD95 genes, while also reducing free radicals.