Konik ışınlı bilgisayarlı tomografi görüntülerinde midpalatal suturmaturasyonunun yapay zeka ile tespiti
Detection of midpalatal suture maturation in conical beam computed tomography (CBCT) images using artificial intelligence
- Tez No: 978322
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MÜCAHİD YILDIRIM, DOÇ. DR. ALİ ALTINDAĞ
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
Özet
Midpalatal sütur maksiller kemiğin ve çevre yapılarının gelişimi, hücrelerin bu bölgeye göç etmesi, burada büyümesi ve farklılaşmasıyla meydana gelmektedir. Midpalatal sütur, hem palatinal kemiklerin, hem de maksiller kemiklerin septumla beraber oluşturdukları anatomik bir oluşumdur. Midpalatal süturun önemli kemiklerinden olan maksilla, midpalatal süturun yaklaşık olarak ön ¾; palatinal kemikler ise arka ¼ kısmını oluşturmaktadır. Midpalatal süturda kemikleşme arkadan öne doğru olmakta ve çoğu zaman yirmili yaşlardan önce kemikleşme tamamlanmaktadır. Ancak bazı bireylerde daha ileri yaşlarda da kemikleşmenin devam ettiği görülmektedir. Kemikleşmenin tamamlandığı ve hızlı üst çene genişletmesi (HÜÇG) ile suturun ayrılamadığı durumlarda cerrahi destekli hızlı üst çene genişletmeleri (CD-HÜÇG) yapılmaktadır. Üst çeneye uygulanan cerrahi veya cerrahisiz genişletme tedavilerinin endikasyonları ve cerrahi genişletmenin başarısı açısından, midpalatal süturların ve komşu yapıların anatomisi ve gelişimini bilmek önem arz etmektedir. Midpalatal süturun maturasyonu ve seyri için tespit yöntemlerinin başında 3 boyutlu konik ışınlı bilgisayarlı tomografilerden yararlanılmaktadır. Üst çenenin transversal genişliğini arttırmayı amaçlayan en etkili ortopedik tedavi HÜÇG'dir. Ayrıca güvenilir bir ortopedik prosedür olarak kabul edilmiştir. HÜÇG ile yalnızca daralmış üst çene genişletmez, Aynı zamanda genişlemeye bağlı olarak nazal hava yolu boyutlarında artış ve burun solunumunda iyileşme sağlanır. Ayrıca tensör ve levatör veli palatini kaslarında meydana gelen gerilmeler östaki tüpü fonksiyonlarını iyileştirir ve orta kulak iltihabında azalma görülür. HÜÇG'nin altını ıslatma alışkanlığı üzerinde de olumlu etkileri olduğunu rapor edilmiştir. Yapay zeka, görevleri yerine getirmek için insan zekasını taklit eden ve topladıkları bilgilere göre yinelemeli olarak kendilerini iyileştirebilen sistemler veya makineler anlamına gelir. Diş hekimliğinde son dönemde revaçta olan yapay zeka; radyolojide görüntülerin incelenmesi ve patoloji/lezyonların ayırt edilmesinde, ortodontide tedavi sürecinin gidişatı ve her aşamada elde edilebilecek olan değişimlerin gösterilmesi gibi amaçlar ile kullanılmaktadır. Bu çalışmada 10-25 yaş arası hastalarda üst çene genişletme teknikleri olan HÜÇG, MD-HÜÇG, CD-HÜÇG gibi tedavi seçeneklerinin kararında 3 boyutlu konik ışınlı bilgisayarlı tomografilere bakılarak yapay zekanın tedavi seçeneklerinde uygun yaşta tespitinin doğruluğunu araştırmaktadır.
Özet (Çeviri)
The midpalatal suture is formed by the development of the maxillary bone and surrounding structures, the migration of cells to this region, and their growth and differentiation there. The midpalatal suture is an anatomical structure formed by both the palatine bones and the maxillary bones together with the septum. The maxilla, one of the important bones of the midpalatal suture, forms approximately the anterior three-quarters of the midpalatal suture, while the palatine bones form the posterior quarter. Ossification in the midpalatal suture occurs from back to front and is usually completed before the age of twenty. However, in some individuals, ossification continues into later years. In cases where ossification is complete and rapid maxillary expansion (RME) can not separate the suture, surgical- assisted rapid maxillary expansion (SARME) is performed. Knowing the anatomy and development of the midpalatal sutures and adjacent structures is important in terms of the indications for surgical or non-surgical expansion treatments applied to the maxilla and the success of surgical expansion. 3D cone beam computed tomography is the primary detection method for the maturation and course of the midpalatal suture. The most effective orthopaedic treatment aimed at increasing the transverse width of the maxilla is RME. It is also recognised as a reliable orthopaedic procedure. RME not only widens the narrowed maxilla, but also increases the size of the nasal airway and improves nasal breathing as a result of the expansion. Furthermore, the tension in the tensor and levator palatini muscles improves Eustachian tube function and reduces middle ear inflammation. It has also been reported that RME has positive effects on bedwetting habits. Artificial intelligence refers to systems or machines that mimic human intelligence to perform tasks and can improve themselves iteratively based on the information they collect. Artificial intelligence, which has recently gained popularity in dentistry, is used for purposes such as examining images in radiology and distinguishing pathologies/lesions, and in orthodontics to show the progress of treatment and the changes that can be achieved at each stage. This study investigates the accuracy of artificial intelligence in determining the appropriate age for treatment options such as maxillary expansion techniques (RME, MARPE, SARME) in patients aged 10-25 years, based on three- dimensional cone beam computed tomography scans.