Tüketim değeri teorisi kapsamında yerel yiyecekleri satın alma niyeti ve özgün kültürel deneyimin aracı rolü: Polonya ve Türkiye üzerine bir inceleme
Purchase intention of local food within the frameworkof consumption value theory and the mediating role ofauthentic cultural experience: A study on Poland andTürkiye
- Tez No: 978336
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FARUK YÜKSEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Tourism, Gastronomy and Culinary Arts
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ordu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, Türkiye ve Polonya'da yerel yiyecekleri tüketen bireylerin satın alma niyetlerini, tüketim değeri teorisi çerçevesinde ve özgün kültürel deneyimin aracı rolü bağlamında incelemektir. Çalışmada, tüketicilerin fonksiyonel, sosyal, duygusal, epistemik ve durumsal değer algılarının, yerel yiyeceğe yönelik tutumları üzerindeki etkileri test edilmiş; özgün kültürel deneyimin bu ilişkiler üzerindeki aracı etkisi değerlendirilmiştir. Nicel araştırma deseninin benimsendiği çalışmada, Türkiye ve Polonya'da toplam 800 katılımcıdan anket yöntemiyle veri toplanmış ve SmartPLS istatistik programı ile yapısal eşitlik modeli analizleri gerçekleştirilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre, fonksiyonel, duygusal ve epistemik değerler her iki ülkede de tüketicilerin yerel yiyeceğe karşı tutumlarını anlamlı şekilde etkilemiştir. Türkiye'de duygusal değer; Polonya'da ise epistemik değer daha güçlü belirleyici olarak öne çıkmıştır. Sosyal değer, Türkiye'de anlamlı bir etkiye sahipken Polonya'da daha zayıf kalmıştır. Durumsal değer ise her iki ülkede de anlamlı bir etki göstermemiştir. Ayrıca, özgün kültürel deneyimin tüketim değerleri ve satın alma niyeti arasındaki ilişkide aracı rol üstlendiği saptanmıştır. Elde edilen bulgular, tüketim değeri teorisinin yerel yiyecek tüketimi bağlamında geçerliliğini ve açıklayıcılığını doğrulamakta; özgün kültürel deneyimin kültürler arası farklara göre farklı şekillerde işlev gördüğünü ortaya koymaktadır. Bu sonuçlar, hem akademik literatüre hem de pazarlama uygulamalarına katkı sağlayarak, otantik kültürel deneyim odaklı stratejilerin önemini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the purchase intentions of individuals consuming local foods specific to Turkish cuisine in Türkiye and Poland within the framework of the theory of consumption values and the mediating role of authentic cultural experience. In this study, the effects of consumers' perceptions of functional, social, emotional, epistemic, and conditional values on their attitudes towards local foods were tested, and the mediating effect of authentic cultural experience on these relationships was evaluated. The study adopted a quantitative research design; data were collected via surveys from a total of 800 participants in Türkiye and Poland, and structural equation modeling analyses were conducted using the SmartPLS statistical program. The results revealed that functional, emotional, and epistemic values significantly affect consumers' attitudes toward local foods in both countries. Emotional value emerged as a stronger determinant in Türkiye, while epistemic value stood out in Poland. Social value had a significant impact in Türkiye but was weaker in Poland, whereas conditional value showed no significant effect in either country. Furthermore, authentic cultural experience was found to mediate the relationshipbetween consumption values and purchase intention. The findings confirm the validity and explanatory power of the theory of consumption values in the context of local food consumption and demonstrate that authentic cultural experience functions differently across cultures. These results contribute to both academic literature and marketing practices, highlighting the importance of strategies centered on authentic cultural experience.