Kamuda iç kontrol Sağlık Bakanlığı uygulama örneği
Internal control in public sector Ministry of Health application example
- Tez No: 978436
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DUYGU CELAYİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Muhasebe ve Denetim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe ve Denetim Bilim Dalı
Özet
İç kontrol sistemi, kurumların faaliyetlerini etkin, güvenilir ve mevzuata uygun biçimde sürdürebilme ihtiyacından doğmuştur. Özellikle şirketlerin büyümesi, yapılarının karma-şıklaşması ve operasyonel süreçlerinin artmasıyla birlikte, bu süreçlerin düzenli ve kontrol edilebilir hale getirilmesi büyük önem kazanmıştır. 20. yüzyılın ortalarından itibaren ar-tan finansal skandallar ve yolsuzluk vakaları, iç kontrol sistemlerinin önemini daha da artırmış; bunun sonucunda uluslararası standartlar ve rehberler geliştirilmiştir. Kamu sek-töründe iç kontrol sistemi, kamu kurumlarının belirlenen hedeflere ulaşmasını sağlamak, kaynakları etkin ve verimli bir şekilde kullanmak, mali bilgilerin doğruluğunu ve güveni-lirliğini temin etmek ve yasal düzenlemelere uyumu güvence altına almak amacıyla tasar-lanmıştır. Bu tez kapsamında öncelikle literatür taramasına yer verilmiş, ardından iç kontrol sisteminin kavramsal çerçevesi ele alınarak iç kontrolün tanımı, amacı ve temel unsurları ayrıntılı biçimde incelenmiştir. COSO (Committee of Sponsoring Organizations of the Treadway Commission) modeli temel alınarak iç kontrol sisteminin beş ana bileşe-ni değerlendirilmiştir. Ayrıca 5018 sayılı Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Kanunu çer-çevesinde getirilen düzenlemeler ile kamu kurumlarında iç kontrol sisteminin kurumsal-laşma süreci analiz edilmiştir. Bu bağlamda iç kontrole ilişkin yasal düzenlemeler ve bu sürecin oluşumunda etkili olan kurum ve kuruluşlara da yer verilmiştir. Son olarak, Sağ-lık Bakanlığı Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü bünyesindeki iş ve işlemlerde, sağlık hizmetlerinin etkili ve verimli sunumu, kaynakların doğru kullanımı ve mevzuata uygun-luk sağlanması amacıyla oluşturulan iç kontrol süreçleri, yürürlükteki mevzuat doğrultu-sunda ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The internal control system has emerged from the need to increase the efficiency and reliability of organizations. Internal control systems have been developed to ensure that these processes are carried out in an orderly, reliable, and lawful manner, along with the complexity and increased activities of companies. In particular, since the mid-20th century, events such as financial scandals and corruption have increased the importance of internal control systems, and accordingly, international standards and guidelines have been developed to establish and improve these systems. Internal control in the public sector is a system designed to ensure that public institutions achieve their goals, use resources effectively and efficiently, and ensure the reliability of financial information and compliance with legislation. Following the literature review, the study's thesis addresses the conceptual framework of the internal control system and focuses on its definition, purpose, and elements. The thesis examines the Committee of Sponsoring Organizations of the Treadway Commission (COSO) model and the five components of the internal control system. In addition, it explains the Regulations of Law No. 5018 on Public Financial Management and Control and the process of institutionalization of the internal control system and mentions its legal regulations. The thesis then discusses institutions that are effective in establishing the legal framework of the internal control system. Internal control processes have been developed within the legislation framework to ensure the effective and efficient provision of health services, the correct use of resources, and compliance with the legislation in the procedures and transactions related to the Turkish Ministry of Health, General Directorate of Health Services.