SIRT1/rs7895833 promotör varyantının ve SIRT1 protein düzeyinin obstrüktif uyku apnesi ile ilişkisinin araştırılması
Investigation of the association of SIRT1/rs7895833 promoter variant and protein levels of SIRT1 in obstructive sleep apnea
- Tez No: 978492
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DİLEK PİRİM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Genetik, Moleküler Tıp, Chest Diseases, Genetics, Molecular Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
Özet
Obstrüktif uyku apnesi (OSA), yaygın bir uykuda solunum bozukluğu hastalığıdır. Hastalar uykularında üst solunum yollarında tıkanıklıklar ve arteriyel oksijen desatürasyonları yaşarlar. Hastalığın moleküler temeli üzerine çalışmalar yapılmış olsa da tam olarak açıklanamamıştır. Metabolizmada regülatör rol oynayan histon deasetilaz enzimi SIRT1'in OSA hastalarında tedavi sonrası protein seviyesinde artış literatürde gösterilmiştir. Bu tez çalışmasında SIRT1/rs7895833 varyantının OSA hastaları ve kontrollerde dağılımını araştırmayı ve SIRT1 plazma protein seviyeleri ile ilişkisini incelemeyi hedefledik. Örneklem, 2023 Haziran-2024 Temmuz arasında uyku laboratuvarında polisomnografik test uygulanan 18-65 yaş aralığındaki 199 gönüllüden oluşmaktadır. Gönüllülerden kan örneği alınmış, Epworth Uykululuk Ölçeği uygulanmış ve klinik parametreler toplanmıştır. Genotipleme PCR-CTPP yöntemi ile gerçekleştirilmiş, SIRT1 seviyesi ELISA yöntemi ile analiz edilmiştir. Çalışmamızda varyantın minör alel frekansı (MAF) erkeklerde 0.309 (n=149) ve kadınlarda 0.310 (n=50) olarak tespit edilmiştir. AHI'ye göre sınıflandırılmış gruplar arasında genotip ve alel frekansı dağılımı analizlerinde anlamlı bir farklılık gözlenmemiştir. Kadın grupta yapılan analizde minör alel rs7895833/G'nin kadın grupta hastalık şiddetiyle ilişkisi gözlenmiştir (p=0.034). Ek olarak ilerleyen yaşla birlikte ifadesi azaldığı bilinen SIRT1 protein seviyesiyle kurulan korelasyonlarda tüm grup (p=0.013) ve erkek grupta (p=0.018) yaş ile protein seviyesinin negatif yönlü korelasyonu görülmüştür. Özetle, sonuçlarımız SIRT1'in OSA patogenezinde cinsiyete bağlı olarak dolaylı bir etki potansiyeli olabileceğine dair veri sunmaktadır. SIRT1'in OSA'nın moleküler mekanizmalarındaki rolü ve hastalık yönetimindeki önemi hakkında daha kapsamlı sonuçlar elde etmek için cinsiyete dayalı farklılıkları göz önüne alarak tasarlanan geniş örneklemli çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Obstructive sleep apnea (OSA) is a prevalent sleep disease where patients experience upper respiratory tract obstruction and arterial oxygen desaturation during sleep. While several studies have explored the molecular basis of the disease, a comprehensive understanding remains elusive. Existing literature indicates that treating OSA patients leads to an increase in the protein levels of SIRT1. We aimed to investigate the distribution of the rs7895833 variant in patients with OSA compared to controls. We also examined its relationship with SIRT1 plasma protein levels. The study sample consisted of 199 individuals who underwent polysomnographic testing in a sleep laboratory between June 2023 and July 2024. Genotyping was performed using the PCR-CTPP method, and SIRT1 levels were assessed using the ELISA method. Our findings revealed a minor alele frequency (MAF) of 0.309 in men and 0.310 in women. No statistically significant difference was observed in the genotype and alele frequency distribution analyses among the groups classified by the AHI. However, in females, a statistically significant correlation was found between the minor alele rs7895833/G and disease severity (p=0.034). We also observed a negative correlation between age and SIRT1 protein levels in the entire study group (p=0.013) and males (p=0.018). Our research indicates that SIRT1 may indirectly influence obstructive sleep apnea's pathogenesis, with differing implications based on gender. More extensive studies that consider gender-based differences are necessary to gain a deeper understanding of the role of SIRT1 in the molecular mechanisms of OSA and its management.