Özgül öğrenme güçlüğü tanısı olan ve tipik gelişim gösteren çocukların fonolojik işlemleme becerilerinin incelenmesi
A comprative study of phonological processing skills in children with specific learning disabilities and typically developing peers
  1. Tez No: 978504
  2. Yazar: FEYZA ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEDA EYİLİKEDER TEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dil ve Konuşma Terapisi, Language and Speech Therapy
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışmasının amacı, Özgül Öğrenme Güçlüğü (ÖÖG) olan ve tipik gelişim gösteren (TGG) çocukların fonolojik işlemleme becerilerinin karşılaştırılarak incelenmesidir. Çalışmaya, ÖÖG olan (n=36) ve TGG (n=36) toplam 72 çocuk dahil edilmiştir. Araştırma, betimsel karşılaştırmalı bir model kullanılarak yürütülmüştür. Fonolojik farkındalık becerilerini değerlendirmek için 'Fonolojik Farkındalık Testi (FFT)', isimlendirme hızını değerlendirmek için 'Hızlı-Otomatik İsimlendirme Testi (HOTİ)' ve fonolojik kısa süreli bellek becerisini değerlendirmek için 'Anlamsız Sözcük Tekrar Testi (TAST) kullanılmıştır. Elde edilen verilerin istatistiksel analizi, SPSS 30.0 for Windows'' ile gerçekleştirilmiştir. Çalışmada, ÖÖG olan çocukların fonolojik işlemleme becerileri, TGG akranlarına göre daha geridedir ve iki grup arasında anlamlı bir farklılık bulunmuştur. ÖÖG olan çocukların fonolojik farkındalık becerileri ve fonolojik kısa süreli bellek becerileri TGG grubuna göre daha düşük olup nesne, harf, renk ve rakamları daha uzun sürede isimlendirdikleri görülmüştür. Elde edilen sonuçların ÖÖG olan çocukların erken dönemde belirlenmesi ve yaşadıkları zorluklara yönelik müdahalelerin planlaması açısından da alanyazına ve klinik uygulamalara önemli katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to compare and examine the phonological processing skills of children with Specific Learning Disorder (SLD) and their typically developing (TD) peers. The study included a total of 72 children, consisting of 36 with SLD and 36 with TD. A descriptive comparative research design was employed. The Phonological Awareness Test (PAT) was used to assess phonological awareness skills, the Rapid Automatized Naming Test (RAN) to evaluate naming speed, and the Nonword Repetition Test (NWRT) to measure phonological short-term memory skills. Statistical analyses were conducted using SPSS 30.0 for Windows. The findings indicated that children with SLD exhibited lower phonological processing skills compared to their TD peers, with statistically significant differences between the two groups. Specifically, children with SLD demonstrated lower performance in phonological awareness and phonological short-term memory skills, and took longer to name objects, letters, colors, and numbers. These results are considered to provide valuable contributions to the literature and clinical practice, particularly in the early identification of children with SLD and in planning interventions targeting the difficulties they experience.